c S
Dnevne novosti

Ljubljana: do članstva u EU Hrvatska mora riješiti pitanje Ljubljanske banke

12.12.2012 07:25 LJUBLJANA, 11. prosinca 2012.Hina, Slovenska diplomacija želi da u zaključke o proširenju EU-a koje će u petak prihvatiti voditelji država EU-a uđe i formulacija da se Hrvatska i dalje mora baviti bilateralnim i regionalnim pitanjima "uključujući i sukcesiju", čiji je smisao vezivanje ratifikacije Ugovora o pristupanju u Sloveniji s rješenjem pitanja Ljubljanske banke i njenih štediša u Hrvatskoj, navode slovenski mediji.

"Slovenija inzistira na rješavanju pitanja Ljubljanske banke kao uvjetu za ratifikaciju", navodi u utorak ljubljansko "Delo", dodajući da je zato u nacrt zaključaka o kojemu su već raspravljali ministri vanjskih poslova uključena rečenica da se Hrvatska mora nastaviti baviti bilateralnim i regionalnim pitanjima, uključujući i pitanje sukcesije.

Poznato je da Slovenija tzv. staru deviznu štednju drži pitanjem sukcesije država nasljednica bivše SFRJ, a ministar vanjskih poslova Karl Erjavec uvjetuje početak postupka ratifikacija hrvatskog pristupnog sporazuma s EU-om prethodnim povlačenjem tužbi koje se protiv Ljubljanske banke u vezi te štednje vode na hrvatskim sudovima.

"Slovenija redovito upozorava da se Hrvatska obvezala na rješavanje tog pitanja u okviru sukcesije tijekom pristupnih pregovora s EU-om", navodi "Delo". Vodeći slovenski dnevni list uz to podsjeća na neka upozorenja njemačkih dužnosnika nakon objave jesenskog izvješća o napretku Hrvatske iz kojih bi se dalo zaključiti kako nije isključeno da u slučaju slabog napretka reformi ulazak Hrvatske u EU s predviđenim datumom 1. srpnja iduće godine može biti ugrožen, ali i službene navode Bruxellesa da taj datum kao cilj ostaje i da će biti ispunjen jer bi "sve ostalo bila katastrofa".

U vezi slovenskih zahtjeva prema Hrvatskoj koji se tiču pitanja Ljubljanske banke i ratifikacije pristupnog ugovora, "Delo" upozorava i na to da najnovija analiza Centra za europske politike iz Bruxellesa ocjenjuje kako "ponovno slovensko otvaranje bilateralnih pitanja" predstavlja jedan od slučajeva "ometanja procesa širenja".

Što se tiče signala drugim državama u regiji s perspektivom članstva u EU-u, Slovenija zastupa stajalište da što prije trebaju početi pregovori s Makedonijom i odrediti datum za početak pregovora sa Srbijom, navode slovenski mediji."Delo" citira ocjenu ministar vanjskih poslova Erjavca kako bi određivanje datuma pregovora bilo "poruka kakva je Srbiji potrebna".

"Presudama u Haagu Srbija je u zadnje vrijeme dobila više negativnih poruka koje ne djeluju dobro u smislu jačanja odnosa Prištine i Beograda, te jačanja odnosa unutar regije", ustvrdio je Erjavec, prenosi ljubljansko "Delo".