c S
Dnevne novosti

Sabor: potpora uvođenju beneficiranog staža za pomorce

06.05.2011 07:16 ZAGREB, 5. svibnja 2011.Hina, Potporu klubova je u saborskoj raspravi dobio prijedlog izmjena Pomorskog zakona, kao i Vladin amandman da se za pomorce uvede beneficirani radni staž.
Sredinom travnja vlada je predložila amandman na prijedlog izmjena toga zakonika, kojim su prihvaćeni zahtjevi pomoraca za uvođenje beneficirana radnog staža, pa bi im se ubuduće svakih 12 mjeseci provedenih na brodu računalo kao 15 mjeseci staža. Po tom zakonskom prijedlogu više od 13 tisuća hrvatskih pomoraca, bez obzira pod kojom zastavom plove, zvanje, kategoriju te vrstu broda i kompaniju, u starosnu bi mirovinu mogli s navršenih 60 godina života i 15 godina staža na brodu.

"To je minimum koji moramo ispoštovati za naše pomorce", naglasio je državni tajnik za more Mario Babić, naglasivši da čak 75 posto pomoraca s navršenih 60 godina više ne zadovoljavaju domaće i međunarodne zdravstvene uvjete (ne mogu produljiti pomorsku knjižicu). Svi su klubovi podržali zakon i vladin amandman, poštujući specifičnost posla pomoraca, a u upravo u je tom smislu Silvano Hrelja (HNS/HSU) predložio vladi da mirovinska pitanja pomoraca ipak uredi posebnim zakonom.

Izračunao je, naime, da će kapetanu duge plovidbe, sukladno važećim mirovinskim propisima, zbog raznih doprinosa i poreza mirovina od 5.500 kuna biti umanjena na 4.600 kuna. Dubravka Šuica (HDZ) istaknula je da vlada tim amandmanom pokazuje koliko poštuje zvanje pomorca, te ispravlja veliku nepravdu kojom im je prije više od dva desetljeća ukinuto pravo ne beneficirani staž.

"Pomorstvo i pomorci su hrvatski brend u svijetu, pa zaslužuju i takav brendirani status i u Hrvatskoj", poručio je Luka Denona (SDP). Upitao je, ipak, zašto vlada odredbu o beneficiranom radnom stažu nije odmah uvrstila u zakonski tekst, u kojemu je navela da uvođenje takvog prava nije u skladu s njezinim Programom gospodarskog oporavka, već je išla amandmanom, i to samo tjedan dana od upućivanja zakon u proceduru.

"Očito je da su izbori pred vratima. Zalažem se za trajne izbore jer bi se tada problemi sigurno brže rješavali", rekao je Denona. Zakonske izmjene predviđaju i da se umjesto dosadašnjeg oslobođenja od plaćanja poreza na dobit hrvatskih brodara u međunarodnoj plovidbi uvede porez po tonaži broda.

Tzv. tonažni porez je poseban način plaćanja poreza po kojem se visina poreza, koju određeno brodarsko društvo plaća, izravno veže s tonažom koju upotrebljava, neovisno o njegovim stvarnim prihodima i rashodima. Šuica je naglasila da će taj novi porez potaknuti brodare da na svoje brodove ukrcavaju hrvatske pomorce koji će tamo stjecati vježbenički staž, a čime se, ističe, povećava konkurentnost hrvatskih brodara na svjetskom tržištu. I

stragu u slučaju pomorskih nesreća ne bi više provodilo Ministarstvo mora, već bi taj posao radila Agencija za ispitivanje zrakoplovnih nesreća, uz angažman stručnjaka za pomorstvo.