Upute autorima radova za IUS-INFO
Portal IUS-INFO jedinstven je pravni portal s pregledno razvrstanim i jednostavnim za pretraživanje, sveobuhvatnim pravnim sadržajem. Korisnicima omogućava lako i brzo dobivanje svih relevantnih informacija.
Spoj znanja vodećih pravnih stručnjaka iz svih pravnih područja ujedinjuje se u najveću zbirku pravne literature u Hrvatskoj, koja je nastala tijekom više od 15 godina uređivanja on-line pravnih sadržaja.
Na portalu IUS-INFO objavljuju se Stručni članci i članci U središtu koji pokrivaju različita područja prava, uključujući građansko, trgovačko, upravno, ustavno, europsko, prekršajno i komunalno pravo, kao i teme lokalne samouprave, javne nabave, zdravstvenog i mirovinskog prava, poreza i financija. S obzirom na to da je svrha portala pravodobno informiranje pravnika o aktualnim zakonskim promjenama i podrška u njihovom svakodnevnom radu, autori članaka trebali bi obrađivati aktualne zakonodavne teme, istaknuti nejasnoće i poteškoće u primjeni propisa te, gdje je to moguće, uključivati relevantnu sudsku i upravnopravnu praksu, primjere te moguća praktična rješenja.
Stručni članci i članci U središtu sadrže:
-
Podaci o autoru:
- ime i prezime autora
- titula autora
- po želji i naziv ustanove u kojoj je autor zaposlen te radno mjesto.
-
Struktura članka:
- naslov
- kratki sažetak
- poglavlja
- zaključak.
-
Duljina:
- maksimalna duljina stručnog članka: 40.000 znakova (uključujući fusnote i razmake)
- maksimalna duljina članka U središtu: 15.000 znakova (uključujući fusnote i razmake).
-
Dodatni (opcionalni) sadržaji:
- popis literature koji se navodi na kraju rada i uključuje djela na koja se autor poziva u radu
- primjeri rješenja, odluka, ugovora i obrasci, tablice, grafikoni i slično
- tablice i slikovni prikazi.
-
Tematski okviri:
- aktualne teme
- određeni pravni problemi
- zanimljive sudske odluke ili slične pravne teme.
Citiranje
Propisi se citiraju na način da se napiše točna naznaka glasila. Puni naziv službenog glasila piše se u navodnicima jer je riječ o službenome imenu glasila. Broj glasila sastoji se od broja koji označava koji je broj izdanja i u kojoj je godini taj broj izdan. Oba broja odvajaju se kosom crtom, a iza oznake godine dolazi točka jer je riječ o godini izdanja, a ona je redni broj.
Primjerice: Na temelju članka 3. stavka 1. Zakona o zaštiti potrošača ("Narodne novine" br. 19/22., 59/23.)
Ako se propis spominje više puta, pri prvom spominjanju se može naznačiti koja će kratica biti upotrebljavana (npr., dalje u tekstu: ZPP, ZKP, KZ).
Odluku o objavi članka donosi uredništvo, primjenjujući sljedeće kriterije: aktualnost teme, originalnost autorovih teza i zaključaka, korisnost članka za praktičnu primjenu, stil pisanja te poštivanje pravopisa i gramatike hrvatskoga jezika, neobjavljenost članka u drugim časopisima ili na portalima drugih izdavača. Pisanje članka ne bi se trebalo samo temeljiti na doslovnom prepisivanju zakonskih propisa, prijedloga zakona i slično. Uredništvo zadržava pravo uređivanja članka prije objave te može ukloniti i/ili zamijeniti riječi, rečenice ili dijelove teksta. Naknadu autorima za karticu teksta definira uredništvo.