c S
Dnevne novosti

Bebić: Sabor zasjeda i idući tjedan

20.05.2011 07:40 ZAGREB, 19. svibnja 2011.Hina, Predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić izvijestio je zastupnike da će 23. sjednicu produljiti i na idući tjedan, zbog obimnog dnevnog reda koji se konstantno dopunjuje.
"Nikako se ne možemo spustiti ispod 60 točaka dnevnog reda, a sutra (nakon nove dopune) imat ćemo ih i 80", poručio je Bebić zastupnicima, koji su, sukladno ranijoj najavi, 23. sjednicu sutra trebali zaključiti. Sabor je zasjedanje nastavio raspravom o prijedlogu izmjena Zakona o radu (ZOR), a koje se uglavnom odnose na fleksibilizaciju instituta radnog vremena.

Državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Krešimir Rožman rekao je kako neke odredbe u ZOR-u stvaraju probleme i poslodavcima i radnicima te su u suradnji sa socijalnim parnerima načinjene neke izmjene.

Predložene izmjene, kako je kazao, odnose se na fleksibilnije uređenje radnog vremena u onom dijelu kojem se kolektivnim ugovorima sada mogu urediti i iznimke u pogledu noćnog rada, što će omogućiti da noćni rad radnici ne moraju nužno raditi u osmosatnom dnevnom radu, već i po rasporedu 12-24-12-48 sati.

Omogućeno je i da preraspodjeljeno radno vrijeme kod poslodavaca koji posluju sezonski, može trajati i duže od 56 sati tjedno, ali ne duže od šezdeset sati, pod istim uvjetima kao i do sada, odnosno ako je tako ugovoreno kolektivnim ugovorom i da su radnici na takav rad dali pisani pristanak.

Saborski su klubovi u raspravi podržali izmjene ZOR-a, a Boris Kunst (HDZ) naglasio je kako se njima omogućava fleksibilnije korištenje radnog vremena na način koji odgovara i radnicima i poslodavcima, a uvjetovan je i kolektivnim ugovorom koji, ističe, jamči dodatnu sigurnost radnika.

Fleksibilnije se, dodaje, uređuju i iznimke u pogledu noćnog rada, te snaži uloga sindikalnih povjerenika, posebno u slučaju otkaza radniku. Izmjene je podržao i SDP, u ime kojega je Ingrid Antičević Marinović, ipak, zamjerila vladi da preko 700 tisuća potpisa građana za raspisivanje referenduma o ZOR-u nije shvatila kao snažni impuls da zakonom propiše nova rješenja koja će snažnije valorizirati, pozicionirati i zaštititi radnika.

"Drama koju proživljava hrvatsko radništvo danas to (nova rješenja) postavlja pred sve nas. Jedna od većih nevolja je biti danas radnik u Hrvatskoj", poručila je. Silvano Hrelja (HNS/HSU) zamjerio je vladi da su njezina zakonska rješenja rezultat bipartitnog, a ne tripartitnog dogovora, prozivajući Banske dvore da samo provode stavove poslodavaca, a ne i sindikata.

"Ovaj Zakon se uopće ne bi trebao donositi kada bi u Hrvatskoj bio razvijen sustav kolektivnog pregovaranja", rekao je Hrelja. Napomenuo je da se u Hrvatskoj nerijetko kolektivnim ugovorom nižeg ranga derogira neko pravo iz kolektivnog ugovora višeg ranga.