c S
Dnevne novosti

Uskok blokirao imovinu osumnjičenima u 'aferi mikroskopi'

06.12.2024 07:00 ZAGREB, 5. prosinca 2024. (Hina) - Uskok je u četvrtak izvijestio da je blokirao imovinu vrijednu preko pola milijuna eura osumnjičenima u aferi mikroskopi među kojima je i bivši ministar zdravstva Vili Beroš.

"U ovom predmetu je, na temelju određenih privremenih mjera osiguranja, blokirana imovina u ukupnoj vrijednosti od 526.152,90 eura", priopćio je Uskok. Kako bi se onemogućilo da okrivljenici otuđe ili opterete imovinu za koju se sumnja da je stečena počinjenjem kaznenih djela, a radi njenog kasnijeg oduzimanja, tijekom istrage je na računu jednog trgovačkog društva blokiran iznos od 95.291 eura, dodaju u priopćenju.

Osim toga su blokirana dva poslovna prostora drugog trgovačkog društva vrijedna 157.450 eura i jedan poslovni prostor tog trgovačkog društva u suvlasničkom dijelu vrijedan 174.900 eura. Nadalje je blokirano 25.000 eura na računu jednog okrivljenika te poslovni prostor vrijedan preko 73.500 eura u vlasništvu drugog okrivljenika. "Određivanjem ovih privremenih mjera ostvaruje se jedno od temeljnih načela kaznenog prava da nitko ne može zadržati imovinsku korist ostvarenu kaznenim djelom", izvijestio je Uskok.

Nakon što je Uskok objavio da su uhitili Beroša, bivšeg predstojnika Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera i EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i sedam osoba.

Uskok preuzeo i istragu EPPO-a

Odlukom glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića cijela je istraga dodijeljena u nadležnost Uskoka koji je preuzeo spis EPPO-a.  Europska tužiteljica Laura Kovesi zbog toga se požalila Europskoj komisiji, no Turudić je odgovorio da je sve radio temeljem propisa. Za razliku od Uskoka koji je Beroša isprva sumnjičio za trgovanje utjecajem, a u čijoj se istrazi nisu spominjali ni odbjegli Hrvoje Petrač niti dvojica njegovih sinova koji su se u međuvremenu predali pa su u istražnom zatvoru, EPPO je Beroša teretio za primanje mita.

Uskok, na čiji je zahtjev određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, dok je Rotim pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu. Uskok sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, dok je po sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura.

Iz Remetinca su u međuvremenu pušteni Beroš i bivši ravnatelj Klinike za dječje bolesti Zagreb Goran Roić nakon što su ispitani svi s njima povezani svjedoci. Po zahtjevu europskih tužitelja osim dvojice sinova odbjeglog Hrvoja Petrača, Novice i Nikole, u pritvoru je i Tomo Pavić iz krapinske podružnice HZZO-a, a po zahtjevu Uskoka poduzetnik Saša Pozder.