Ukupna vrijednost paketa iznosi 296,2 milijuna eura, a obuhvaća niz ciljanih mjera za koje se očekuje da će imati učinak na kućne budžete građana, poslovanje malih poduzeća, javne i neprofitne institucije, studente, umirovljenike, branitelje i poljoprivrednike.
Za cjenovno pristupačnu energiju namijenjeno je 140 milijuna eura. Postojeće mjere produžuju se do 30. rujna ove godine, čime se osiguravaju nepromijenjene cijene električne energije za kućanstva, kao i za mikro, male i srednje poduzetnike s potrošnjom do 250 tisuća kilovatsati, stabilne cijene plina i toplinske energije za građane i javne ustanove poput vrtića, škola, bolnica, domova za starije i druge, rekao je Plenković.
Potpore umirovljenicima iz "osmog paketa" vrijedne su 62,5 milijuna eura. Svi umirovljenici i korisnici nacionalne naknade koji su bili u isplati za veljaču 2025. dobit će jednokratnu isplatu od 50 eura. To se odnosi na više od 1,2 milijuna korisnika. Isplata će se obaviti najkasnije do kraja travnja. Ovo je jedanaesti paket pomoći za umirovljenike u posljednje četiri godine, čime ukupna vrijednost potpore iznosi 773,5 milijuna eura.
Za 105 tisuća socijalno najugroženijih korisnika, osigurane su mjesečne naknade za troškove energije energiju u iznosu od 70 eura, u razdoblju od travnja do rujna. Za to je osigurano 62,2 milijuna eura. Za oko 15 tisuća nezaposlenih hrvatskih branitelja osigurana je jednokratna potpora od sto eura, kao pomoć u ublažavanju rasta životnih troškova. Ukupna iznos naknade je 1,5 milijuna eura.
Potpore za javni prijevoz ukupno su vrijedne deset milijuna eura pri čemu se subvencionira 0,16 eura po litri dizela za prijevoznike. Ideja je zaštititi putnike od mogućeg rasta cijena karata i omogućiti održavanje linija koje su manje isplative, ali nužne za život lokalnih zajednica. Za potporu proljetnoj sjetvi namijenjeno je 20 milijuna eura.
Namijenjena je poljoprivrednicima, za sufinanciranje proizvodnih troškova poput sjemena, gnojiva i goriva. Nastavljaju se i potpore studentima te je 4,5 milijuna eura namijenjeno potporama studentskim centrima, čime se sprečava rast cijena studentske prehrane. Cijena obroka ostaje nepromijenjena za 111 tisuća studenata u 25 gradova i iznosi 0,86 eura.
"Ovo je cjelovit i ciljan paket kojim pomažemo svima kojima je to u ovom trenutku potrebno i osiguravamo kontinuitet mjera građenja sigurnosne mreže očuvanja socijalne kohezije, predvidljivosti i pomoći kućnim proračunima i konkurentnosti hrvatskog gospodarstva", rekao je premijer Plenković. Posebno je naglasio pomoć umirovljenicima i onima koji teže žive.
Ukupna vrijednost svih dosadašnjih vladinih paketa pomoći građanima i gospodarstvu je prema njegovim riječima 8,3 milijarde eura.
HGK se zalaže za nastavak subvencija i ubuduće zbog brojnih neizvjesnosti
Hrvatska gospodarska komora (HGK) pozdravlja osmi paket mjera Vlade namijenjen zaštiti standarda građana i konkurentnosti gospodarstva, a s obzirom na neizvjesnosti oko carina koje je najavio američki predsjednik Donald Trump i oko daljnjeg razvoja događanja u Ukrajini, zalažu se i za nastavak subvencija ubuduće.
Vlada je danas donijela osmi paket mjera za zaštitu standarda građana i konkurentnosti gospodarstva vrijedan 296 milijuna eura, a obuhvaća niz ciljanih mjera za koje se očekuje da će imati učinak na kućne budžete građana, poslovanje malih poduzeća, javne i neprofitne institucije, studente, umirovljenike, branitelje i poljoprivrednike.
"Pozdravljamo sve oblike potpora kojima je Vlada do sada utjecala na smanjenje troškova za energiju te izražavamo nadu da će se ti programi nastaviti i ubuduće s obzirom na utjecaj cijena energenata na konkurentnost gospodarstva", kazao je predsjednik HGK Luka Burilović.
Rast cijene prirodnog plina na burzama proteklih mjeseci, kako je naveo, potvrđuje potrebu mjera Vlade za malo i srednje poduzetništvo, kućanstva i socijalne ustanove. U HGK očekuju da će to pridonijeti amortizaciji očekivanog rasta cijena. Po riječima Burilovića, pozdravljaju oporavak potrošnje plina kod velikih industrijskih kupaca, ali napominju da treba voditi računa o blagom padu potrošnje poduzetništva na distribucijskom sustavu.
Kod daljnjeg djelovanja, treba uzeti u obzir i pitanje sigurnosti plinskog opskrbnog sustava te poslovanje tvrtki u distribuciji plina, kazao je. Daljnje smanjenje subvencija na plin i struju, kako je naveo, svakako bi ubrzalo vraćanje ekonomije na tržišne postavke, što je i bilo očekivano u trenutku donošenja prošlog paketa mjera kada je Vlada iskoristila tada nisku inflaciju za prvi korak postupnog smanjenja subvencija.
"Ipak, situacija u kojoj se danas nalaze Europa i Hrvatska bitno je ozbiljnija nego prije šest mjeseci s obzirom na neizvjesnosti oko carina koje je najavio američki predsjednik Trump i oko daljnjeg razvoja događanja u Ukrajini. To je kontekst u kojem je jasna potreba za nastavkom subvencija. Sigurnost koju taj potez stvara za građane i gospodarstvenike, u ovome trenutku, važan je poticaj ekonomiji, zbog čega HGK ove odluke podržava", istaknuo je Burilović.