c S
Dnevne novosti

Čelnici EU-a traže odgovore na tri pitanja u vezi s obrambenom politikom

04.02.2025 07:10 BRUXELLES, 3. veljače 2025. (Hina) - Čelnici država članica EU-a trebaju indentificirati prioritete u obrambenoj politici, kako ih financirati i kako jačati postojeća partnerstva, izjavio je u ponedjeljak predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa.

Čelnici EU-a okupljaju se u ponedjeljak na neformalnom sastanku koji prvi put posvećen isključivo obrani. “Namjera mi je da s ovim okupljanjem imamo iskrenu, otvoreno i slobodnu raspravu o tri glavna pitanja: koji su prioriteti koje trebamo razvijati na suradnički način, kako osigurati potrebno financiranje i treće kako pojačati naša postojeća partnerstva”, izjavio je prije početka skupa Antonio Costa. 

Costa rekao da bi današnja rasprava trebala rezultirati davanjem političkih smjernica Komisiji i visokoj predstavnici za vanjsku i sigurnosnu politiku za Bijelu knjigu koja bi trebala biti predstavljena u ožujku i utrti put za odluke koje se trebaju donijeti u sljedećim mjesecima. 

Čelnicima država članica EU-a za ručkom će se pridružiti glavni tajnik NATO-a Mark Rutte, a na radnoj večeri britanski premijer Keis Starmer. Ovo je prvi skup čelnika EU-a koji je isključivo posvećen obrani i prvi nakon što je Donald Trump preuzeo dužnost američkog predsjednika. 

Trump traži od europskih članica EU-a povećavaju svoja izdvajanja za obranu na 5 posto BDP-a, što je za većinu njih neizvedivo s obzirom na njihovu fiskalnu situaciju. Američki predsjednik je najavio i uvođenje carina Europskoj uniji, traži od Danske da mu preda Grenland. 

Prije neformalnog okupljanja, čelnici osam zemalja - Estonije, Latvije, Litve, Švedske, Finske, Danske, Poljske i Irske, sastali su se kako bi iskoordinirali zajedničku poziciju. Riječ je o zemljama koje najviše zagovaraju vojnu pomoć Ukrajini i oštre sankcije protiv Rusije.

Trgovinski rat sa SAD-om bio bi štetan za obje strane

Čelnici država članica EU-a koji su se okupili na neformalnom sastanku u Bruxellesu razgovarali su o transatlantskim odnosima i slažu se da je carinski rat između EU-a i SAD štetan za obje strane te su izrazili punu solidarnost s Danskom u pogledu Grenlanda, navodi diplomatski izvor iz EU-a.  

“Postoji snažan konsenzus oko činjenice da bi carinski rat između EU-a i SAD-a bio štetan za obje strane”, rekao je diplomatski izvor. Čelnici su također izrazili “punu solidarnost s Danskom te podsjetili na relevantna načela međunarodnog prava”, dodaje isti izvor.

Šefovi država i vlada zemalja EU-a okupili su se u ponedjeljak na neformalnom skupu koji je isključivo posvećen obrambenoj politici.  Prije podne su razgovarali o transatlantskim odnosima, a za vrijeme radnog ručka pridružio im se glavni tajnik NATO-a Mark Rutte.

Američki predsjednik Donald Trump inzistira na kontroli nad Grenlandom, arktičkim otokom u sastavu Danske, koji uživa veliku autonomiju. Trump je također zaprijetio da će uvesti carine na uvoz iz EU-a.

Nakon ručka čelnici EU-a započeli su raspravu o jačanju obrane. Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je prije početka skupa da “koncept nekog trgovinskog rata između Europske unije i SAD nikako nije dobar”.

Poljski premijer Donald Tusk je rekao da bi se sukob između saveznika svakako trebao izbjeći i da bi trgovinski rat bio potpuno bespotreban. “Trgovinski rat bio bi potpuno nepotreban. Ne smijemo izgubiti zdrav razum i svijest o našem europskom interesu”, rekao je Tusk.

Govoreći o Grenlandu, Tusk je rekao da će Europska unija ostati ujedinjena. “Bit će to ozbiljan test naše solidarnosti u vrlo specifičnom kontekstu”, rekao je Tusk dodajući da je on osobno uvijek bio “predani transatlanticist”.