Niža stopa kriznog poreza ukida se 1. srpnja, a viša od 31. listopada
24.04.2010 07:07
ZAGREB, 23. travnja 2010.(Hina), Niža stopa tzv. kriznog poreza, koja se naplaćuje na primitke od tri do šest tisuća kuna, ukida se 1. srpnja, odlučio je Hrvatski sabor koji je prihvatio i vladine amandmane po kojima će se druga, viša stopa tog poreza ukinuti od 31. listopada.
Sabor je, naime, na prijedlog vlade izmijenio zakone o posebnom porezu na primitke od samostalne djelatnosti i ostale primitke, te o posebnom porezu na plaće, mirovine i druge primitke. Ukidanjem niže stope kriznog poreza, one od dva posto, plaćanja će se rasteretiti 720 tisuća zaposlenih i 190 tisuća umirovljenika, a riječ je o iznosu od 480 milijuna kuna do kraja ove godine.
Vlada je prošlog ljeta uvela oporezivanje svih primitaka većih od 3000 kuna, s tim da se primitci od tri do šest tisuća kuna oporezuju po stopi od dva, a veći primitci po stopi od četiri posto. Trajanje kriznog poreza tada je određeno do kraja 2010. No, osim što je predložila, a Sabor danas i izglasao ukidanje niže stope kriznog poreza 1. srpnja, vlada je amandmanima na izmjene spomenutih zakona utvrdila da će se druga stopa kriznog poreza od četiri posto na primanja iznad šest tisuća kuna obračunavati do 31. listopada.
Za vladine amandmane nisu glasovali (bili su suzdržani) zastupnici SDP-a, predloživši svoje amandmane po kojima bi se krizni porez i obje njegove stope ukinule 1. svibnja. No, taj amandman parlamentarna većina nije prihvatila. "Imali ste 200 bogatih, a sada vam sto siromašnih spašava državu", poručila je vladajućima Milanka Opačić (SDP), prozvavši vladu da, kada je shvatila pogrešku, ukida krizni porez, a istovremeno donosi mjere kojima će građanima uzeti "dva, tri puta više". "Samo 360 tisuća ljudi će snositi teret državne krize, što nije ni pravedno ni socijalno osjetljivo", istaknula je Opačić.