"Poslije 20 godina se donosi novi cjeloviti Zakon, puno je novih dijelova koji se tiču i licenci vezano uz obavljanje poslova na kulturnim dobrima i postupanja u hitnim situacijama, to smo naučili, nažalost, i kod potresa. Uvodimo nove e-usluge, 13 posto zgrada u Hrvatskoj nalazi se u kulturno povijesnim cjelinama, tako da će ova unaprjeđenja imati utjecaj na velik broj naših građana", navela je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek govoreći o konačnom prijedlogu Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara. Uvodimo i ozbiljnu olakšicu za građane koji imaju zemljišta na prostorima koji su zaštićeni kao arheološka nalazišta, dodala je. "Ako fizičke osobe grade zgradu za osobne potrebe, onda će troškove arheoloških istraživanja snositi Ministarstvo kulture i medija. Dakle, značajno ćemo olakšati građanima kojima je često to jedina nekretnina", naglasila je.
Novosti u odnosu na prvo čitanje
U odnosu na prvo čitanje, u konačnom prijedlogu su izostavljene odredbe kojim se uređuje dodjela koncesija, koje se i dalje mogu dodjeljivati sukladno zakonu kojim se uređuju koncesije. Precizirane su mjere koje se mogu poduzeti protiv izvođača radova arheoloških iskapanja koje obavlja bez odobrenja ili protivno uvjetima utvrđenim u rješenju o odobrenju. Ministarstvo kulture i medija donosi rješenje o privremenoj obustavi radova, a protiv izvođača radova inspekcija pokreće prekršajni postupak odnosno podnosi kaznenu prijavu. Komunalni redar će dobiti ovlast da može narediti investitoru/izvođaču obustavu radova na kulturnom dobru koji se poduzimaju bez odobrenja za zahvat ili potvrđenog glavnog projekta sukladno Zakonu o građevinskoj inspekciji.
Vlasnika kulturnog dobra obvezuje se unijeti u godišnji i višegodišnji program održavanja zgrade koja je zaštićeno kulturno dobro provedbu mjera zaštite i očuvanja kulturnog dobra koje je utvrdilo Ministarstvo, tj. usklađuje se sa Zakonom o upravljanju i održavanju zgrada. Propisuje se, između ostaloga, i ništetnost pravnog posla o prodaji u slučaju da nije izvršen povrat sredstava te se uređuje da se odredbe o povratu sredstava ne primjenjuju na prodaju kulturnih dobara obnovljenih temeljem zakona kojim se uređuje obnova zgrada oštećenih potresom, a daje se ovlast Ministarstvu kulture i medija za davanje mišljenja sa zahtjevom da se mjere zaštite i očuvanja uvrste u prostorni plan.
Ministarstvo kulture i medija preuzima poslove zaštite i očuvanja kulturnih dobara za područje Grada Zagreba Ministarstvo može zaštićeno nepokretno kulturno dobro u vlasništvu RH povjeriti na upravljanje ustanovi ili drugoj pravnoj osobi kojoj je osnivač RH, uz obvezu donošenja plana upravljanja, a po prethodno sklopljenom sporazumu s ministarstvom nadležnim za poslove državne imovine, odobrenje za obavljanje podvodnih aktivnosti na pomorskom dobru u području gdje se nalaze kulturna dobra daju nadležna tijela uz suglasnost ovog resornog Ministarstva, a dorađena je i odredba o spomeničkoj renti na način da je usklađena sa zakonima koji uređuju plaćanje poreza na dobit i dohodak.
Od ranije su poznate novine, poput solidarne odgovornosti vlasnika i suvlasnika u odnosu na obveze kod redovnog održavanja kulturnog dobra te nastale štete na kulturnom dobru, da se uvodi prethodna konzervatorska lokacijska obavijest koju vlasnici i ostali sudionici u gradnji mogu zatražiti od Ministarstva kulture i medija u svrhu pripreme za zahvate na kulturnom dobru, a koja sadrži podatke o mjerama zaštite i održavanja kulturnog dobra te opsegu prihvatljivih promjena, podatak o tome je li potrebno provesti arheološka ili druga istraživanja te izraditi konzervatorski elaborat.
Propisuje se postupak za izdavanje posebnih uvjeta zaštite, potrebna dokumentacija i postupanje, predviđa donošenje standarda, konzervatorskih smjernica i drugih akata nužnih za učinkovitu provedbu mjera zaštite i očuvanja kulturnih dobara, osigurava jedinstvenost konzervatorske službe na cijelom području RH na način da Ministarstvo kulture i medija od 1. siječnja 2026. preuzima poslove zaštite i očuvanja kulturnih dobara za područje Grada Zagreba koje je obavljao Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode Grada Zagreba.
Izmjene Zakona o Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja
Vlada je izmijenila i Zakon o Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs naveo je novost koja se tiče davanja ovlasti Vladi da, po uzoru na proceduru koja se provodi za državnu maturu, na prijedlog ministra nadležnog za obrazovanje odredi pravnu osobu u državnom vlasništvu koja će obavljati usluge tiskanja, pakiranja, distribucije, povrata, pripreme za ocjenjivanje, obradu podataka i arhiviranje nacionalnih ispita.