c S
Dnevne novosti

Sabor: Ništa od opoziva premijera Plenkovića

09.12.2024 07:15 ZAGREB, 6. prosinca 2024. (Hina) - Predsjednik Vlade Andrej Plenković ima povjerenje Hrvatskog sabora i stabilnu većinu, potvrdilo je u petak glasanje o premijerovom opozivu koji je tražio SDP nakon uhićenja Vilija Beroša dok je obnašao dužnost ministra zdravstva.
Za opoziv je ruku diglo 64 zastupnika, a 76 ih je bilo protiv. Kako bi uspjela u svom naumu, opozicija je trebala sakupiti 76 glasova. Sabor je o premijerovom opozivu raspravljao početkom tjedna, u cjelodnevnoj raspravi opozicija ga je prozivala za mafijaške elemente u strukturama države, te brojne korupcijske afere, od najnovije u kojoj je uhićen Beroš, do afera Ina-MOL, Plin za cent itd.

Vladajući su sve navode opozicije odbacili kao neutemeljene ocijenivši kako je SDP-ov prijedlog "još jedan klevetnički i nestrukturirani uradak iz redova poražene oporbe". Od listopada 2016. kada je Plenković preuzeo premijersku dužnost to je treći put da je Sabor propitivao pitanje povjerenja premijeru - prvi put to je učinio 2017. godine, također na inicijativu SDP-a, zbog slučaja „Agrokor”, a drugi put u veljači 2023. godine na inicijativu Domovinskog pokreta zbog afere „Janaf”, izvlačenja novca iz Ine, neprovođenja zdravstvene reforme i obnove od potresa. Uoči glasovanja oporba je još jednom ponovila zašto premijer Plenković mora otići.

Božo Petrov (Most) kazao je da postoje određeni trenuci i situacije u životu kada, iako možda nisi kriv, zbog ljudi za koje odgovaraš odstupaš od funkcije i ponudiš ostavku. „To se nije dogodilo, a nije rekao ni barem oprostite”, rekao je. Obrušio se i na SDP koji istovremeno pokreće opoziv dok pregovara o ustavnim sucima nazvavši sve političkom farsom i trgovinom. Peđa Grbin (SDP) uzvratio je da je njihova obveza bila pokrenuti opoziv kao odgovorne stranke kada znaju da se kralo i da je to samo 'vrh sante leda'.

Selak Raspudić glasovanje o opozivu i ustavnim sucima usporedila sa "Zabranjenom ljubavi"

Nezavisna Marija Selak Raspudić glasovanje o opozivu i ustavnim sucima usporedila je sa serijom "Zabranjena ljubav". "Ishod je dobro poznat ali ćemo unatoč tome gledati još tisuću epizoda gdje će se na van događati previranja, a ispod stola trgovati", kazala je i  pozvala na privođenje kraju 'tog cirkusa i duopola' već na ovim predsjedničkim izborima. "Zabranjena ljubav više nije u trendu, sada su Sjene prošlosti", dometnuo je predsjednik Sabora Gordan Jandroković.

Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti) upotrijebio je sportski rječnik poručivši da kada  ekipa igra loše odgovornost mora snositi trener, a da je u ovom slučaju trener Andrej Plenković. Sandra Benčić (Možemo!) kazala je da Plenković 'godinama bira ne znati, bira da upravljanje temelji na moći neznanja koje rezultira vlašću neodgovornosti'. "Osam godina upravlja zemljom ne znajući ni za jednu aferu, ni za korupciju, ni jednu nezakonitost najbližih suradnika, taj čovjek je odavno trebao sam dati ostavku", poručila je Benčić.

Marijana Puljak (Centar) prozvala je koalicijske partnere HDZ-a pitajući ih : "Koliko košta vaša šutnja?". I Dalija Orešković (DOSIP) ponovila je da Plenković mora otići. Glasovanje nije prošlo ni bez osobnih uvreda pa je Hrvoje Zekanović (HDS) poručio Miri Bulju (Most) da će na predsjedničkim izborima prikupiti glasova "koliko ima zubi u glavi,  znači dva, tri". Vladajući su odbili i zaključak Kluba Možemo!, koji su podnijeli uz SDP-ov zahtjev za opozivom Vlade. 

Zaključkom su tražili da Sabor obveže Vladu da u roku 30 dana predloži izmjene Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika u članku 15. koji se tiče prava na naknadu "'6 plus 6"' nakon prestanka dužnosti, a nakon što je to pravo zatražio bivši ministar Vili Beroš. Prijedlog Možemo! je da se to pravo onemogući dužnosnicima koji su pravomoćno osuđeni za kazneno djelo za koje se može izreći kazna zatvora, onima koji su razriješeni dužnosti zbog provođenja istrage i vođenja kaznenog postupka sve do okončanja postupka.

Predlažu, nadalje, da pravo na isplatu te povlastice dužnosnik ima tek u slučaju oslobađajuće pravomoćne presude, kao i u drugim slučajevima u kojima im nije dokazana krivnja te da oni koji su realizirali navedeno pravo za vrijeme trajanja kaznenog postupka, a koji je okončan osuđujućom presudom za kazneno djelo za koje se može izreći kazna zatvora, novac moraju vratiti u državni proračun. Zaključak je podržalo tek 28 oporbenih zastupnika. "Sramotno je da ovo nije podržano, ali apsolutno za sve koji nisu glasali za ovo", poručila je Sandra Benčić (Možemo!).