Tehničkim izmjenama izbornog zakona što ih je u ožujku nametnuo Schmidt nastojeći zaštititi integritet izbornog procesa uz ostalo je postalo kažnjivo voditi prijevremenu kampanju a razdoblje u kojemu je to dopušteno ograničeno je na mjesec dana prije izbora.
Lokalni izbori u BiH raspisani su za 6. listopada, a iz TI-ja su potvrdili kako su već sada registrirali i prijavili pedesetak slučajeva preuranjene kampanje. "Tempiranje i otvaranje javnih radova pred izbore i podjela jednokratnih novčanih pomoći građanima i dalje su dominantan oblik ponašanja izabranih dužnosnika", stoji u izvještaju TI-a u kojemu dodaju kako su dužnosnici na različitim razinama vlasti podijelili 15 milijuna eura kroz jednokratne pomoći građanima samo u proteklih mjesec dana. Građanima vlasti tako mimo ranije usvojenih financijskih planova dijele simbolične jednokratne pomoći od 25 ili 50 eura a umirovljenicima nude besplatne izlete te priređuju koncerte na kojima promoviraju stranačke kandidate za predstojeće izbore.
Na temelju prijava TI-a Središnje izborno povjerenstvo (SIP) do sada je izreklo 11 kaznenih mjera. No političke stranke su, zbog zakonskih odredbi, mogli sankcionirati s tek nešto više od 20 tisuća eura. "TI BiH već dugo ukazuje na to da zloporabe javnih resursa daju neprimjerenu prednost pojedinim kandidatima na izborima, ali vlasti godinama nisu imale sluha da kroz izmjene zakonske regulative ovu pojavu primjereno sankcioniraju". Posljednjim izmjenama koje je nametnuo visoki predstavnik uvedene su nove odredbe koje se tiču ponašanja stranaka i dužnosnika u predizbornom razdoblju i zloporabe javnih resursa, ali zbog različitih tumačenja samih odredbi i nespremnosti da se te pojave sankcioniraju zlouporaba resursa i dalje ostaje dominantno obilježje kampanje", navode iz TI BiH.