Organizator je Hrvatski institut za kibernetičku sigurnost (HIKS), a njegov predsjednik Drago Žagar istaknuo je da će se na skupu analizirati korištenje umjetne inteligencija za cyber napade, ali i kako se ta inteligencija može iskoristiti u obrani od kibernetičkih napada. Ističe da sve ono čime se služimo svaki dan - od elektroničke pošte, internet kupovine, korištenja različitih aplikacije, može biti izvor potencijalne ugroze. "Stoga je prvo i osnovno držati digitalnu higijenu, što znači da moramo paziti što radimo i kako radimo, kako bismo se na najbolji način zaštitili od potencijalnih napada, koji su svuda oko nas", rekao je Žagar.
Važna sigurnost u virtualnom okruženju Državni tajnik Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Bernard Gršić ističe kako je u vrijeme brzo rastuće digitalizacije sigurnost u virtualnom okruženju još važnija, jer o njoj ovisi zaštita osobnih podataka i financijskih transakcija. Zato je cilj
Zakona o kibernetičkoj sigurnosti, kojeg je Hrvatska donijela, i ostalih podzakonskih akata koji su u pripremi, stvaranje koordiniranog sustava upravljanja kibernetičkom sigurnosti, naglasio je. Da bi digitalna transformacija mogla napredovati i omogućiti ono što treba građanima i poduzetnicima, potrebno nam je sigurno i stabilno digitalno okruženje, poručio je Gršić.
Voditelj osječkog Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Tomislav Ramljak upozorio je da je prošle godine evidentirano 460 kaznenih djela iskorištavanja djece za pornografiju putem interneta, što je za 50 posto više u odnosu na razdoblje prije dvije godine. Stoga moramo više djelovati, raditi preventivne aktivnosti, kako bi osvijestili djecu, mlade, roditelje, i stručnjake iz ove problematike, rekao je Ramljak. Na konferenciji će se, uz ostalo, raspravljati o načinima korištenja umjetne inteligencije u kibernetičkoj sigurnosti, osiguranju uređaja i podataka te umjetnoj inteligenciji u borbi protiv zlostavljanja djece. Supokrovitelj konferencije je Akademija tehničkih znanosti Hrvatske.