c S
Dnevne novosti

VKS raspravljao o žalbama na nepravomoćnu presudu S. u aferi H.

27.11.2024 07:25 ZAGREB, 26. studenoga 2024. (Hina) - Visoki kazneni sud (VKS) donijet će na zatvorenom dijelu sjednice odluku o žalbama na nepravomoćnu presudu I. S. u aferi H. u kojoj je bivši premijer i predsjednik HDZ-a optužen za ratno profiterstvo, doznaje se na prizivnom sudu.

Riječ je o jedinom preostalom postupku protiv S. koji je, nakon dvije osuđujuće presude, nepravomoćno oslobođen Uskokovih optužbi za zloporabu položaja i ratno profiterstvo. Bivši premijer je u tri od ukupno pet postupka koji su vođeni protiv njega pravomoćno osuđen, dok je u njih dva oslobođen. S. je osuđen na jedinstvenu kaznu od 18 godina zatvora, s time da je u zatvoru proveo više od polovice izrečenih kazni. Ipak, bivši premijer ne može zatražiti puštanje na uvjetni otpust sve dok se pravomoćno ne okončaju svi postupci protiv njega. Kako se doznaje na sudu, ukoliko VKS poništi ranije ukidane dvije osuđujuće presude za aferu H. banku, taj prizivni sud morao bi sam provesti sudsku raspravu i donijeti presudu.

Uskok se na nepravomoćnu presudu u slučaju H. banke žalio zbog bitne povrede kaznenog postupka i pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja te ističe da se prvostupanjski sud "na vrlo čudnovat način" poziva u presudi na odluke Ustavnog suda i presude Vrhovnog suda. Prema Uskoku, tijekom postupka su dokazane odlučne činjenice te je neosporno dokazano da je djelo počinjeno tijekom rata, kao i da su upravo ratne prilike omogućile S. da se nađe u poziciji u kojoj se može pribaviti imovinska korist. Uz to, tužiteljstvo smatra i da je stečena imovinska korist nesrazmjerna u odnosu na okolnosti.

Obrana tvrdi da nije bilo štete za državu

S. braniteljica J. S., s druge strane, tvrdi da u S. postupanju nije bilo dodatnih elemenata kažnjivosti kako bi se radilo o ratnom profiterstvu te da imovinska korist nije bila nesrazmjerna niti na štetu RH. Tijekom sjednice, putem videolinka iz Kaznionice u Lipovici javio se i S. koji je poručio kako nema što dodati na riječi svoje braniteljice. S. je, nakon nekoliko pritvaranja i puštanja na slobodu, u zatvoru neprestano od travnja 2019., kada mu je Vrhovni sud povisio kaznu za korupciju u slučaju P. na šest godina zatvora. U tom slučaju nekadašnji vlasnik mesne industrije i HDZ-ov zastupnik S. F. priznao je da je bivšem premijeru donio deset milijuna kuna i milijun eura provizije. Sredinom listopada 2021. najviši sud je djelomično potvrdio i presudu iz ponovljenog postupka u slučaju F. m., po kojoj HDZ zbog izvlačenja novca iz državnih institucija i tvrtki morati platiti 3,5 milijuna kuna kazne, dok je S., uz povrat nezakonite koristi, kazna s osam smanjena na sedam godina zatvora. Vrhovni sud je krajem listopada 2021. potvrdio prvostupanjsku presudu kojom je S. zbog primanja mita od šefa mađarskog MOL-a Z. H. osuđen na šest godina, dok je nedostupni H. kažnjen s dvije godine zatvora. Još jednu oslobađajuću presudu S., kojom je zajedno s poduzetnikom R. J. oslobođen za prodaju jeftine struje D. na štetu HEP-a, najviši sud potvrdio je sredinom studenoga 2021.