c S
Dnevne novosti

Habijan: Imamo 2,085 milijuna korisnika sustava e-Građanin

11.04.2025 07:20 ZAGREB, 10. travnja 2025. (Hina) - Ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan rekao je tijekom saborske rasprave o Zakonu o državnoj informacijskoj infrastrukturi, da danas imamo 2,085 milijuna korisnika sustava e-Građanin dodavši i kako do 2030. žele digitalizirati cijeli državni aparat.

"Podatak od 2,085 milijuna korisnika sustava e-Građanin pokazuje da idemo u dobrom smjeru", rekao je Habijan u četvrtak, odgovarajući time HSLS-ovom Dariu Hrebaku kojega je zanimalo kada ćemo digitalizirati cijeli državni aparat. Habijan je iznio podatak i da imamo već više od 900 korisnika u Centru dijeljenih usluga te poručio da je konačni cilj digitalizacije kako bi građani imali manji trošak vremena za usluge koje trebaju obaviti te da se izbjegne ono "fali jedan papir na šalteru".

Naglasio je i kako do 2030. žele postići da se digitalizira cijeli državni aparat. Resorni je ministar, predstavljajući Zakon o državnoj informacijskoj infrastrukturi, pojasnio kako se njime propisuje da su tijela državne uprave, druga državna tijela i javne ustanove čiji je osnivač Republika Hrvatska obvezni koristiti Državnu informacijsku infrastrukturu.

Uz to, tu infrastrukturu mogu koristiti i jedinice lokalne i regionalne samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima, gospodarski subjekti te neprofitne pravne osobe. Istaknuo je i da se time, u odnosu na zakon koji je donesen 2014., otvara mogućnost korištenja državne informacijske infrastrukture većem broju korisnika na državnoj i lokalnoj razini te će sva tijela koja je koriste imati kibernetičku sigurnu okolinu za komunikaciju s građanima. 

"U svjetlu recentnih događaja i u pogledu geopolitičke situacije kibernetika i kibertentička sigurnost je nešto što je u zadnje vrijeme u većini poslovnih propisa top tema i kojem ovo ministarstvo zaduženo za digitalnu transformaciju posvećuje veliku pažnju", istaknuo je. Naglasio je i da zakon definira i Centar dijeljenih usluga korisnicima kojim se uspostavlja tehnička infrastruktura za korištenje usluge istih programskih rješenja i sl.

Habijan je pojasnio i da se zakonom definira i mreža Državne informacijske infrastrukture pri čemu je HITRONet osnovna mreža te informacijske infrastrukture, a koja je u vlasništvu je RH. "Ona predstavlja sigurnosnu osnovicu informacijsko-komunikacijske mreže između korisnika te pruža zajedničke mrežne i alternativne servise", rekao je. 

Tijekom kratke rasprave zastupnici su podržali predloženi zakon, a SDP-ova Marija Lugarić pohvalila je da je u zadnjih 11 godina u tom području napravljen veliki napredak. On se, rekla je, vidi u razvoju informacijske infrastrukture, u novom načinu rada državnih tijela tj. suradnji koju moraju postići u konsolidaciji i razmjeni podataka te se postigao velik napredak u načinu na koji država komunicira s građanima i obratno.