"Program POS-a usmjerava javna sredstva prema sticanju privatnog vlasništva koje često nakon toga postaju dio špekulativnog kapitala koji se nalazi na tržištu nekretnina a država, iako ulaže golema sredstva, ne povećava svoj fond stambenih jedinica kojim bi utjecala na priuštivost stanovanja", rekao je Marin Živković (Klub Možemo!).
Smatra da će prihvaćanje tog zakona dovesti do ogromnog transfera bogatstva od države prema špekulatnima. Upozorio je i da je jedan od glavnih razloga zašto imamo toliko praznih nekretnina, a u isto vrijeme veliku potražnju za stanovima, u tome što imamo izuzetno povoljan porezni tretman špekulanata.
Živković je podsjetio da je prvi zakon o POS-u donesen 2001., a država je kroz taj model uložila stotine milijuna eura te je izgrađeno 9.126 stanova. No, upozorio je, značajan dio stanova izgrađenih po POS modelu je rasprodan po značajno većim cijenama te ih je dio na tržištu najma i dnevnog najma, a neki i ne služe za stanovanje.
Mišo Krstičević (Klub SDP-a) isto smatra da program priuštivog najma neće uspjeti onako kako je zamišljeno jer to pokazuju i inozemna iskustva. "Ovakvom mjerom Vlada sve one koji su uložili u prazne stanove kao financijske instrumente još i nagrađuje, a oni su jedan od tvoraca ove krize. U Portugalu, na primjer, tako nešto nije palo na pamet. Suočeni s istim problemom, oni su stanove i kuće prazne više od dvije godine odlučili unajmiti bez posebne naknade vlasnicima, Katalonija je zaprijetila nacionalizacijom takvih objekata", naveo je. Uz to, sve mjere najavljene Nacionalnim planom stambene politike ocijenio je praznim obećanjima.
Peršurić: Funkcionirat će samo ako lokalne samouprave budu imale pomoć države
Loris Peršurić (Klub IDS-a, PGS-a, Unija Kvarnera i ISU-PIP-a) pak smatra da je donošenje Nacionalnog plana stambene politike korak u dobrom smjeru ali upozorava da to neće biti dovoljno ako nemamo cjelovitu strategiju koja uključuje planiranje prostora, jačanje fonda javnih stanova, poticanje najma kao trajnog rješenja za neke i slično.
Pozdravio je i najavljeni model priuštivog najma ali smatra da on može funkcionirati samo ako lokalne samouprave budu imale puno, zakonodavnu, financijsku i administrativnu pomoć države. I Milorad Pupovac (Klub SDSS-a) smatra da bi predložene mjere trebale osigurati ponovno reaktiviranje sistema POS-ovih stanova, koji je sada blokiran, a korakom naprijed vidi i mjeru da se mlađima od 45 godina vrati 50 posto PDV-a koji kupuju ili grade svoju prvu nekretninu. No, pitanje je koliko je ljudi u toj dobi zaposleno te koliko ih je zaposleno na neodređeno ili određeno vrijeme te imaju dovoljno visoke plaće, rekao je.
Upozorio je na problem Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) kada je otkupljivala kuće od pojedinih izbjeglih Srba a koje su često otkupljivane na osnovu krivotvorenih suglasnosti na otkup. HDZ-ov Ivan Bugarin istaknuo je da je cilj zakona ublažiti negativan utjecaj povećanja cijena stanova za kupnju stambene nekretnine te povećanje ponude priuštivih stanova za građane koji na tržištu ne mogu riješiti svoje stambeno pitanje, posebice mladi.
Naveo je da povećavanje troškova gradnje onemogućuju ugovaranje izvođenja radova po programu POS-a te se zbog toga postupci javne nabave učestalo poništavaju. "Zakonom se propisuje najviša prodajna cijena stanova na 1912 eura što će u kratkom roku omogućiti izgradnju novih stanova. Cijena će ostati od 20 do 40 posto niža od tržišne cijene", naglasio je.