c S
Dnevne novosti

Pojednostavljeni propisi EU-a o uvozu rizik za naplatu PDV-a – revizori

26.03.2025 07:00 LUXEMBOURG, 25. ožujka 2025. (Hina/dpa) – Pojednostavljeni propisi EU-a o uvozu otvaraju mogućnost zloupotrebe pri plaćanju poreza na dodanu vrijednost, utvrdio je Europski revizorski sud (ECA), upozorivši na "rupe" u europskom regulatornom okviru i u kontrolnim mehanizmima zemalja-članica.

Kako bi olakšao trgovinu, EU je omogućio jednostavniji postupak obračuna poreza na dodanu vrijednost uvezene robe, uz određene uvjete. PDV se obračunava na temelju carinskih deklaracije, a uvoznici ga ne moraju plaćati ako je odredište robe druga članica EU-a. Izuzeće mogu dobiti i za robu kupljenu putem interneta, izvan EU-a.

Europska komisija procjenjuje da je uz te olakšice pri naplati PDV-a od 2021. do 2023. u EU uvezena roba u vrijednosti nekih 260 milijardi eura. Zloupotreba pojednostavljenih postupaka naplate PDV-a lišila je članice EU-a u 2022. godini prihoda oko 89 milijardi eura, citiraju revizori u izvješću o prijevarama procjenu EK.

'Rupe' u regulatornom okviru na razini EU-a i u mehanizmu praćenja za koji je nadležna Europska komisija predstavljaju značajan rizik moguće zloupotrebe, zaključuju revizori. Problem su i "ozbiljne slabosti" u mehanizmima kontrole zemalja-članica i njihova manjkava međusobna suradnja, naglašavaju.

Manjkav je i europski sustav praćenja aktivnosti članica kojima se nastoje spriječiti prijevare, stoji u mišljenju ECA-e. Sud je revizijom obuhvatio razdoblje od siječnja 2021. do svibnja 2024. godine i analizirao mehanizme zaštite od prijevare kroz pojednostavljene postupke naplate PDV-a na razini EU-a. Pod lupom bila je i provedba pojednostavljenih uvoznih postupaka u pet odabranih država članica, Belgiji, Irskoj, Francuskoj, Italiji i Sloveniji.

Postojeće mjere nisu primjerene i ne mogu spriječiti prijevaru pri plaćanju PDV-a niti omogućiti njezino efikasno otkrivanje, zaključili su revizori.EU bi po njihovom mišljenju trebao predložiti "snažniji" regulatorni okvir za pojednostavljeni postupak carinjenja kako bi zajamčio viši stupanj usklađenosti članica.

Nužna je i temeljita analiza regulatornog okvira i njegove provedbe, ali i prednosti za članice koje bi u postupku carinjenja sustavno tražile potvrde o transportu nakon uvoza robe. EK bi također trebala zatražiti izravnu suradnju poreznih vlasti članica i snažniju ulogu Eurofisca, drže u ECA-i. "Financijski interesi EU-a nisu dovoljno zaštićeni od prijevare pri plaćanju PDV-a u pojednostavljenim postupcima uvoza", zaključuju.