c S
Dnevne novosti

Sindikat Zajedno: Štrajk kreće u ponedjeljak, 11.11.

11.11.2024 07:30 liječnici
ZAGREB, 8. studenoga 2024. (Hina) - Sindikat Zajedno donio je oduku da se u štrajk zdravstvenih radnika kreće u ponedjeljak 11.studenoga, najavila je u petak dopredsjednica sindikata Sanda Alić, a zahtjevi su povećanje osnovice za najmanje 20 posto i promjena uredbe o koeficijentima.

''U štrajk ide većina ustanova u Hrvatskoj. Kako smo i najavili u prethodna dva tjedna, radit će se samo hitni slučajevi, odnosno sva dijagnostička, laboratorijska, radiološka obrada neće se obavljati'', rekla je Alić na konferenciji za medije ispred KBC-a Zagreb. Istaknula je kako Ministarstvo zdravstva od veljače ne odgovara na njihove dopise o nelogičnostima u uredbi o koeficijentima za pojedina radna mjesta. ''Nažalost, štrajk je jedini način da javnost sazna tko smo, što smo i kako smo malo plaćeni za naš rad i svu odgovornost za zdravlje i život ljudi'', rekla je. Očekuje da će se štrajku odazvati četiri tisuće članova tog sindikata, ali i velik broj članova drugih sindikata. Napomenula je i da zdravlje i životi pacijenata ni u jednom trenutku štrajka neće biti ugroženi.

Osim izmjene uredbe o koeficijentima, sindikat Zajedno traži i povećanje osnovice za najmanje 20 posto

''Ispod toga ne idemo. Naša je osnovica sada 947 eura bruto. Mi na to upozoravamo već godinama, ali resorno ministarstvo nije imalo sluha jer je uvijek igralo na našu kartu empatičnosti i humanosti'', kazala je Alić. Što se tiče plaća, iz sindikata su kazali da su one porasle za 30 do 70 eura neto, no taj rast nije pratio rast cijena i životnih troškova. Štrajk se mogao izbjeći, međutim, devet mjeseci nitko iz Ministarstva zdravstva nije izašao u susret, poručio je voditelj odjela saniteta u sindikatu Zajedno Vladimir Markuš. ''Dok još koeficijenti nisu stupili na snagu, mi smo upozorili da pojedini uvjeti rada nisu dobro vrednovani. Zato su pojedine djelatnosti zakinute i nismo dobili ono što smo prije imali'', rekao je Markuš.

Ministarstvo zdravstva izvijestilo je u petak da su sa sindikatom "Zajedno", potpisali Sporazum o određivanju prijeko potrebnih poslova koji se moraju neprekidno obavljati, a pacijentima poručuju kako mogu biti mirni. Na temelju Sporazuma, pacijentima je osigurana sva potrebna zdravstvena skrb koja uključuje pregled i osnovne dijagnostičke postupke kojima se kod svakog bolesnika mora isključiti hitno stanje, a time i potreba provođenja odgovarajućih dijagnostičkih ili terapijskih postupaka. Osigurano je i funkcioniranje hitnih službi u bolnici tijekom 24 sata sa svom raspoloživom potrebnom hitnom dijagnostikom u cilju utvrđivanja dijagnoza koje zahtijevaju hitno postupanje što uključuje neodgodive terapijske postupke bez kojih bi moglo doći do pogoršanja osnovne bolesti ili do komplikacija koje bi mogle ugroziti zdravlje i život bolesnika. U stacionarnom dijelu bolnice osiguranje provođenja postupaka kojima se održava provođenje procesa liječenja, primjena svih dijagnostičkih i terapijskih postupaka koji osiguravaju da se određena bolest ne pogoršava i da se otkloni mogućnost da bi otkazivanjem postupka moglo doći do komplikacija.

Utvrđeno je i osiguranje kontinuiteta rada invazivne dijagnostike u svim slučajevima u kojima se zahtijeva hitnost i u svim slučajevima u kojima je invazivna dijagnostika kontinuitet terapije. Utvrđene su i kirurške djelatnosti koje moraju osigurati mogućnost svih hitnih zahvata za bolesnike zaprimljene putem hitne službe i kirurških zahvata za bolesnike koji se nalaze na bolničkom zbrinjavanju, a kojima se zbog otkazivanja operativnoga zahvata značajno pogoršava bolest. Osigurana je 24-satnu nazočnost liječnika i ostalih zdravstvenih radnika u svim djelatnostima intenzivnog zbrinjavanja bolesnika. Ministarstvo zdravstva u priopćenju opetovano ističe kako pacijenti mogu biti mirni te kako je u dogovoru s ravnateljima zdravstvenih usluga osigurano nesmetano pružanje zdravstvene usluge. Kažu i kako imaju uvijek otvorena vrata za sve sindikate i spremni su na daljnji utemeljen i realan dijalog za pronalazak prihvatljivog rješenja kroz institucionalni okvir.

Sukladno tome, pitanje koeficijenata ne bi trebao biti uzrok štrajka. Stoga, kažu, Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama će analizirati donesenu Uredbu o koeficijentima i riješiti eventualne nelogičnosti. Ministarstvo zdravstva će iskoristiti sve pravne instrumente kako bi zaštitilo prava pacijenata, poručuju u priopćenju.