Poredano po:

Broj dokumenata: 45 Traženi izraz: "naknada štete zbog ozljede na radu"

1
Naknada štete zbog ozljede na radu u odnosu na kolektivno osiguranje radnika od nezgode · U središtu

Datum: 12.4.2017

Osiguranje radnika od posljedica nesretnog slučaja (nezgode) važan je osigurateljni institut koji se nastavlja i nadograđuje na institut odgovornosti poslodavca za štetu uzrokovanu radnicima. Danas je gotovo uobičajeno da poslodavac provodi ugovaranje osiguranja radnika od posljedica nesretnog slučaja putem različitih oblika kolektivnog osiguranja od nezgode, gdje je poslodavac ugovaratelj osiguranja, a svi ili određena grupa radnika neke tvrtke – osiguranici. Dakle, u formi ugovora u korist treće osobe.

2
Novi Pravilnik o sadržaju obrasca zahtjeva radnika za ostvarivanje prava u slučaju stečaja poslodavca · U središtu

Datum: 25.10.2017

Novi Zakon o osiguranju radničkih tražbina na ponešto drugačiji način od svog prethodnika regulira prava radnikau slučaju stečaja poslodavca. Na temelju toga Zakona donesen je i novi Pravilnik o sadržaju obrasca zahtjeva radnika za ostvarivanje prava u slučaju stečaja poslodavca koji je stupio na snagu 21. rujna 2017. i propisuje sadržaj obrasca te način podnošenja i dodatnu dokumentaciju koju je potrebno priložiti obrascu.

3
Pravo na naknadu štete od poslodavca u slučaju ozljede na putu do posla · U središtu

Datum: 31.8.2016

Radniku se na putu do mjesta rada može dogoditi nezgoda koja ima za posljedicu ozljedu na radu. Osim prava iz zdravstvenog i mirovinskog osiguranja, ima li radnik u tom slučaju i pravo na naknadu štete od poslodavca zbog takve ozljede?

4
Isplata dosuđene naknade štete radniku zbog nesreće na radu · U središtu

Datum: 11.4.2016

Isplate na ime naknade štete zbog nesreće na radu, dosuđene radniku sudskom odlukom ili utvrđene sudskom nagodbom u jednokratnom iznosu, često se unutar istog poreznog razdoblja u kojem je donesena sudska odluka ili zaključena sudska nagodba žele izvršiti radniku i obročno, ali da pri tome ne podliježu porezu na dohodak.

5
Postupak prijave ozljede na radu u Republici Hrvatskoj · U središtu

Datum: 2.2.2024

Ovim člankom prikazujemo postupanje kod nastanka i postupka prijave ozljede na radu u Republici Hrvatskoj.

6
Naknada štete · Izbor dana

Datum: 29.3.2016

Za naknadu štete zbog smrti osiguranika uslijed ozljede na radu Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje solidarno odgovaraju poslodavac i radnik koji je uzrokovao smrt osigurane osobe.

7
Ozljeda radnika prilikom pada predmeta s vozila za vrijeme rada – odgovornost za štetu · U središtu

Datum: 8.5.2012

Pitanje koje se u praksi sve češće postavlja kod ozljede na radu jest relativno dvojbena pasivna legitimacija (odštetni zahtjev usmjeriti prema poslodavcu ili osiguravajućem društvu) u situaciji u kojoj se radnik, primjerice, ozljedi zbog pada nekoliko komada robe ili drugog materijala s vozila, odnosno kod ozljede radnika prilikom istovara robe.

8
Nesreća na radu zbog pada predmeta s vozila – odgovornost za štetu · U središtu

Datum: 23.4.2015

Pogrešno usmjeren tužbeni zahtjev ozlijeđenom radniku može prouzročiti velike dodatne troškove nesvrhovitog vođenja parničnog postupka protiv pogrešno legitimiranog tuženika.

9
Naknada štete i životna osiguranja u pandemijskim uvjetima · U središtu

Datum: 19.1.2022

Autorica u članku detaljnije obrađuje pitanje naknade štete i životnog osiguranja u slučaju teške ozljede ili smrti prouzročene cijepljenjem.

10
Preživjeli kornatski vatrogasac Lučić nepravomoćmo dobio presudu za naknadu štete · Dnevne novosti

Datum: 4.2.2019

ZAGREB, 1. veljače 2019. (Hina) - Jedini preživjeli vatrogasac iz kornatske tragedije Frane Lučić djelomično je dobio spor radi naknade štete protiv grada Šibenika i Republike Hrvatske koji su mu prema nepravomoćnoj presudi zagrebačkog Općinskog radnog suda dužni isplatiti 1,75 milijun kuna i uz to nadoknaditi dosadašnje i buduće troškove tuđe pomoći i njege, izgubljene zarade te poboljšane prehrane.

11
Odgovornost za naknadu štete počinjene od pasa ili mačaka lutalica · U središtu

Datum: 25.4.2017

U domaćoj pravnoj praksi, doduše mnogo rjeđe nego u nekim drugim državama i gradovima, javlja se materijalnopravno pitanje odgovornosti za naknadu štete koju oštećenicima počine psi ili mačke lutalice. Stoga ćemo prezentirati mjerodavne propise koji reguliraju ovu materiju i na temelju njih identificirati pravne subjekte deliktno odgovorne za naknadu štete kod takvih štetnih događaja, te naznačiti moguće kriterije njihove odštetnopravne odgovornosti.

12
Mogućnost osporavanja otkaza zbog nezadovoljavanja na probnom radu u svjetlu najnovije sudske prakse · U središtu

Datum: 18.9.2018

Od početka primjene važećeg Zakona o radu (Narodne novine br. 93/14 i 127/17) sporno je pitanje mogućnosti osporavanja otkaza zbog nezadovoljavanja na probnom radu. Prema Zakonu o radu nezadovoljavanje radnika na probnom radu predstavlja posebno opravdan razlog za otkaz ugovora o radu.

13
Postupak ostvarivanja prava na isplatu novčane naknade za tjelesno oštećenje · U središtu

Datum: 30.11.2020

Ovim tekstom obrađuje se tematika isplate novčane naknade za tjelesno oštećenje koja je propisana odredbama Zakona o mirovinskom osiguranju ("Narodne novine", broj 57/13., 151/14., 33/15., 93/15., 120/16., 18/18., 62/18., 115/18. i 102/19.).

14
Provođenje zaštite na radu radnika koji rade od kuće s posebnim osvrtom na procjenu rizika kod povremenog i pretežitog rada od kuće · U središtu

Datum: 21.12.2020

Autor u članku donosi kratki pregled zakonskog uređenja rada od kuće, kao rada na izdvojenom mjestu rada, navodeći obveze poslodavaca u vezi s provođenjem zaštite na radu radnika koji rade od kuće. Poseban osvrt stavljen je na postupak procjene rizika, ovisno o tome radi li se o povremenom ili pretežitom obavljanju radova na izdvojenom mjestu rada.

15
Pravna zaštita radnika privremeno ili trajno nesposobnih za rad · U središtu

Datum: 3.11.2021

Pod utjecajem različitih čimbenika u radnim procesima sve su učestaliji zdravstveni problemi radnika koji se negativno odražavaju na njihovu radnu učinkovitost te time posredno i na poslovanje poslodavaca. U situacijama kada radnici nisu zdravstveno sposobni obavljati radne zadatke i pridonositi razvoju poslovanja poslodavaca, osigurana im je određena pravna zaštita za to razdoblje, odnosno razdoblje privremene ili trajne nesposobnosti za rad. Stoga će u nastavku teksta biti više riječi o načinu ostvarivanja pravne zaštite kao i pravima i obvezama stranaka ugovora o radu, odnosno radnika i poslodavca.

16
Forum žena SDP-a: Vlada treba ukinuti rezervu na Istanbulsku konvenciju · Dnevne novosti

Datum: 14.1.2019

ZAGREB, 12. siječnja 2019. (Hina) - Hrvatska vlada treba ukinuti rezervu na Istanbulsku konvenciju, odnosno na članke koji reguliraju građanske tužbe i pravna sredstva te naknadu štete žrtvama, da ona ne ostane "mrtvo slovo na papiru", upozorile su u subotu članice Socijaldemokratskoga foruma žena SDP-a na konferenciji za novinare u središnjici stranke.

17
Spor iz radnih odnosa · Izbor dana

Datum: 19.6.2013

Spor između radnika i poslodavca u vezi s naknadom štete zbog ozljede pretrpljene na radu predstavlja radni spor.

18
Odgovornost poslodavca · Izbor dana

Datum: 25.2.2016

Poslodavac nema pravo povrat naknade plaće isplaćene radniku zbog ozljede na radu od osobe koja je odgovorna za štetu.

19
Naplata prioritetnih tražbina · Izbor dana

Datum: 18.4.2014

Članak 1. točka 13. Zakona financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, propisuje da su prioritetne tražbine tražbine radnika i prijašnjih radnika dužnika nastale do dana otvaranja postupka predstečajne nagodbe, iz radnog odnosa u bruto iznosu, otpremnine do iznosa propisanog zakonom, odnosno kolektivnim ugovorom i tražbine po osnovi naknade štete pretrpljene zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti.

20
Subrogacijski zahtjevi nositelja socijalnog osiguranja prema društvima za osiguranje (s prikazom izraženih pravih shvaćanja VSRH-a u predmetima dopuštenih revizija) · U središtu

Datum: 20.1.2023

Pitanje naknade štete u mirovinskom osiguranju uređeno je odredbama članaka 161. do 165. Zakona o mirovinskom osiguranju („Narodne novine“, broj 157/13., 151/14., 33/15., 93/15., 120/16. i 18/18., 62/18., 115/18., 102/19., 84/21. i 119/22., dalje: ZOMO).

21
Priopćenje za javnost u predmetu Hercezi protiv Hrvatske · Dnevne novosti

Datum: 23.2.2024

Europski sud za ljudska prava (dalje: Europski sud) je 30. siječnja 2024. donio, a 22. veljače 2024. objavio odluku kojom je proglasio očigledno neosnovanim podnositeljev zahtjev zbog navodne diskriminacije na osnovu njegove invalidnosti i stavljanja u nepovoljniji položaj u odnosu na radnike koji su pretrpjeli manji stupanj zdravstvenog oštećenja.

22
Nova presuda ESLJP–a: Idžanović protiv RH · Dnevne novosti

Datum: 10.7.2020

Visoki upravni sud je podnositelju povrijedio pravo na pošteno suđenje jer ga nije saslušao na okolnost nastanka ozljede za vrijeme rada.

23
Obvezna osiguranja su upravo to – osiguranja (imaju premiju, osigurninu, osigurani slučaj i osigurani rizik) · U središtu

Datum: 29.4.2021

Obvezno mirovinsko osiguranje i obvezno zdravstveno osiguranje ključni su (premda ne jedini) javnopravni socijalni sustavi u modernim državama. Ponekad se iz vida gubi njihovo ključno obilježje – da su posrijedi osiguranja. U tekstu se iznose primjeri triju teza, prisutnih – između ostalog – u izlaganjima stranaka u upravnim sporovima, što sadržavaju pogrešna gledanja na ove sustave.

24
Isplata rente i preostala radna sposobnost: Recepcija stajališta Ustavnog suda · U središtu

Datum: 5.3.2025

Sudska praksa u vezi s isplatom rente kod preostale radne sposobnosti doživjela je značajne promjene. Ključno pitanje je mora li oštećenik nakon liječenja pokušati pronaći zaposlenje kako bi ostvario pravo na naknadu izgubljene zarade u obliku novčane rente. U ovom članku analiziramo relevantne odluke Ustavnog i Vrhovnog suda koje razjašnjavaju u kojim slučajevima se dopušta isplata rente i osobama s preostalom radnom sposobnošću koje se nisu pokušale zaposliti preko zavoda za zapošljavanje.

25
Neizdavanje računa kao razlog za izvanredni otkaz · U središtu

Datum: 7.9.2015

U jednom sudskom postupku odlučivalo se o tome predstavlja li neizdavanje računa u ugostiteljskom objektu tešku povredu radne obveze, a zbog koje poslodavac opravdano više nema povjerenja u radnika.

26
Pravna regulativa opasnih pasa · U središtu

Datum: 8.7.2022

Autorica u članku opisuje što je to opasan pas, koje uvjete mora ispuniti vlasnik opasnog psa, tko odgovara za štetu u slučaju napada psa, razliku između psa koji ima vlasnika i psa lutalice te što se događa psu nakon napada na drugog psa ili čovjeka, uz neka stajališta iz sudske prakse.

27
Predstavlja li obavljanje privatnog posla u radno vrijeme razlog za izvanredni otkaz? · U središtu

Datum: 9.1.2012

U radnopravnoj praksi, kada se radi o otkazima, često je u slučaju obavljanja poslova u radno vrijeme, i to onih za koje radnik nije sklopio ugovor o radu, predmet ocjene opravdanost toga temelja za izvanredni otkaz. Iz jedne odluke Vrhovnog suda RH proizlazi da pritom treba uzeti u obzir i neke druge okolnosti, a ne takav slučaj sam za sebe ocjenjivati kao razlog za izvanredni otkaz.

28
Zašto u Republici Hrvatskoj ne postoji svijest o potrebi uvođenja obvezatnog osiguranja sportaša od posljedica nesretnog slučaja? · U središtu

Datum: 14.3.2025

Sportske djelatnosti, a osobito sudjelovanje u sportskim natjecanjima vrhunskih sportaša (profesionalaca i amatera) uključuju rizike (opasnosti) od sportskih ozljeda. U vrlo rijetkim slučajevima te ozljede mogu biti toliko ozbiljne da sportašu onemogućuju daljnje bavljenje sportom, a time i nastupanje za sportski klub i nacionalnu reprezentaciju. Ugovor o osiguranju sportaša od posljedica nesretnog slučaja je jedan od najčešćih ugovora o osiguranju sportaša.

29
Ozbiljnost i karakter prijetnje poslodavcu kao razlog za izvanredni otkaz · U središtu

Datum: 26.4.2012

U članku se daje primjer iz sudske prakse koji se bavi karakterom i ozbiljnošću prijetnje poslodavcu kao mogućem otkaznom razlogu. Pri tome je posebno pitanje kakav karakter treba imati takva prijetnja odnosno kakav mora biti utjecaj prijetnje na osobu kojoj se prijetilo.

30
Izvanredni otkaz i zdravstvena nesposobnost · U središtu

Datum: 16.4.2015

U članku, uz osvrt na sudsku praksu, odgovaramo na pitanje može li i u kojim okolnostima radnik dobiti izvanredni otkaz ugovora o radu ako ne udovoljava zdravstvenim uvjetima svog radnog mjesta.

31
Novosti u Kaznenom zakonu · U središtu

Datum: 27.12.2019

U „Narodnim novinama“, broju 126/2019. objavljene su izmjene i dopune Kaznenog zakona koje stupaju na snagu 1. siječnja 2020. Izmjene su pokrenute s ciljem jačanja kaznenopravne zaštite od nasilja u obitelji te pooštravanja zakonske kaznenopravne politike kažnjavanja pojedinih kaznenih djela počinjenih na štetu bliske osobe.

32
(Ne)podnošenje zahtjeva za zaštitu prava protiv odluke o otkazu kao procesna pretpostavka za podnošenje tužbe radi isplate otpremnine · U središtu

Datum: 18.9.2013

U praksi se često događa da poslodavac u odluku o otkazu o radu uopće ne stavi odredbe o pravu na otpremninu ili neosnovano naznači da radnik nema pravo na otpremninu ili je naznači u manjem iznosu od one koja radniku pripada prema Zakonu o radu . Mora li radnik protiv takve odluke podnijeti zahtjev za zaštitu prava?

33
Sabor: većina podupire dopune Stečajnog zakona · Dnevne novosti

Datum: 22.2.2012

ZAGREB, 21. veljače 2012.Hina, Većina saborskih klubova podržala je prijedlog Vlade da dopunama Stečajnog zakona radnike uvrsti u prvi viši isplatni red, na način da im se jamči isplata tri minimalne plaće u državi.

34
Bošnjaković: Neprimjereno što je proces sklapanja nagodbe s Lučićem toliko dugo trajao · Dnevne novosti

Datum: 18.3.2019

ZAGREB, 15. ožujka 2019. (Hina) - Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković u petak je neprimjerenim ocijenio to što je "toliko dugo" trajao proces sklapanja nagodbe s Franom Lučićem, jedinim preživjelim vatrogascem iz kornatske tragedije, a razloge dijelom vidi u procjenama DORH-a da a svaku presudu ul...

35
Pregled novije poredbene sudske i zakonodavne prakse, 5/2022.: profesionalna odgovornost · U središtu

Datum: 18.5.2022

Autor u članku donosi pregled novije poredbene sudske i zakonodavne prakse s područja profesionalne odgovornosti.

36
Agencija za privremeno zapošljavanje i odredbe ugovora o ustupanju radnika · U središtu

Datum: 8.9.2021

Agencija za privremeno zapošljavanje je poslodavac koji na temelju ugovora o ustupanju radnika, ustupa radnika drugom poslodavcu za privremeno obavljanje poslova. Rad putem agencija za privremeno zapošljavanje jedan je od fleksibilnih oblika rada i sve češća alternativa standardnom radnom odnosu. Riječ je o složenom, trostranom pravnom odnosu u kojem sudjeluju agencija za privremeno zapošljavanje, radnik agencije koji se ustupa trećoj osobi te poduzeće korisnik. Autor u članku obrađuje ugovorne odnose u vezi s privremenim agencijskim radom, i to posebnosti ugovora o radu između agencije i radnika

37
Uvjeti u zatvoru - primjena konvencijskih standarda · U središtu

Datum: 19.12.2018

Europski sud za ljudska prava (u nastavku: ESLJP) uvjete boravka u zatvoru i pritvoru, istražnom zatvoru, odnosno u prostorijama namijenjenima za osobe lišene slobode radi sudskih, najčešće kaznenih i prekršajnih postupaka koji su u tijeku, sagledava u kontekstu članka 3. Konvencije za zaštitu lju...

38
Nesavjesno liječenje · U središtu

Datum: 6.7.2012

Liječnici i ostali zdravstveni radnici svoju djelatnost moraju obavljati krajnje savjesno, uz poštovanje pravila medicinske struke. Međutim, zbog određenih okolnosti koje su često vezane uz manjak zdravstvenih djelatnika i poveću količinu pacijenata, ponekad dolazi do neprimjenjivanja svih mjera za zaštitu pacijenata što dovodi do nesavjesnog liječenja.

39
Preinačenje tužbe do zaključenja glavne rasprave - nova odluka Ustavnog suda · U središtu

Datum: 19.4.2022

Ustavni sud Republike Hrvatske nedavno je odlukom broj: U-III-4474/2019 od 29. ožujka 2022. usvojio ustavnu tužbu i ukinuo presudu i rješenje Županijskog suda u predmetu u kojem je bilo postavljeno pitanje može li tužitelj preinačiti tužbu sve do zaključenja glavne rasprave ako je bez svoje krivnje...

40
Odbačaj tužbe u parničnom postupku koji se vodio povodom tražbine koja nije prijavljena u predstečajni postupak · U središtu

Datum: 2.1.2020

Sudska praksa u Republici Hrvatskoj godinama je bila neujednačena u pogledu pravne sudbine parničnih predmeta čije tražbine nisu prijavljene u predstečajni postupak, dok je pravna sudbina tražbina koje nisu prijavljene u stečajni postupak bila, mogli bismo reći, izvjesnija.

41
Pojam "upotrebe" vozila i otvaranje vrata parkiranog vozila · U središtu

Datum: 18.12.2018

Sud Europske unije se pitanjem tumačenja pojma „upotrebe“ vozila bavio u više svojih odluka. Za potrebe ovog rada izdvojili smo jednu o njih, ne samo iz razloga što se radi o jednoj o najnovijih odluka Suda Europske unije, već i iz razloga što je u pitanju svakodnevna radnja vezana uz motorno vozilo – otvaranje vrata na vozilu.

42
Pravna zaštita od škodljivih postupaka drugih privatnih osoba - ustavnopravni aspekt · U središtu

Datum: 9.12.2024

Učestali su postupci u kojima oštećenici traže sudsku zaštitu svojih povrijeđenih prava osobnosti (najčešće dostojanstva, ugleda i časti) koja su nastala djelovanjem privatnih osoba bilo posredno (npr. objavom tekstova (klevetničkog sadržaja) na internetu, odnosno na društvenim mrežama) ili neposredno (uvreda, prijetnja). U ovom radu dat ćemo prikaz načelnih stajališta Ustavnog suda o pravu na sudsku zaštitu kao i o pravim putovima sudske zaštite.

43
Intervencije Vlade Republike Hrvatske u stečajnim postupcima Orljava d.o.o. i Dalmacijavino d.d. · U središtu

Datum: 19.1.2024

Vlade Republike Hrvatske otvaraju nekoliko pitanja, a na neka od njih odgovara se u ovom članku.

44
Najvažnije promjene u zakonodavstvu: što nas čeka u 2023.? · U središtu

Datum: 28.12.2022

Prvi dan 2023. godine donosi nam brojne novosti u zakonodavstvu. U suradnji s odvjetnicima Danijelom Pribanićem i Dorom Ljevar donosimo vam pregled izmjena najbitnijih propisa, ali i ostale relevantne novosti u pravosuđu i pravnom sustavu u cjelini.

45
Ustavnosudska praksa o dopuštenosti redovite revizije nakon primjene čl. 373.a i 373.b ZPP-a · U središtu

Datum: 11.12.2018

Ustavni sud Republike Hrvatske (dalje: Ustavni sud RH) nedavno je donio (još) jednu odluku kojom je ukinuta odluka Vrhovnog suda Republike Hrvatske (dalje: Vrhovni sud RH) kojom je revizija odbačena kao nedopuštena ( U-III/4451/2017 od 4. srpnja 2018. ). Stav Ustavnog suda RH iz ove i sličnih odluka...

Uključi filtre Isključi filtre
Vrsta