Smatramo da Hrvatska u ovom trenutku posebno ima problem s demografskom slikom i demografskim trendovima, koji predstavljaju najveći izazovi i za sigurnost Republike Hrvatske, rekao je Petrov na konferenciji za novinare. Petra Mandić, koordinatorica za Mosta za demografiju drži da je demografska revitalizacija Hrvatske, ali i cijele Zapadne Europe, pitanje broj jedan za opstanak. "Mi smo zahtijevali u parlamentarnoj kampanji da izdvajanje za demografsku revitalizaciju bude minimalno tri posto BDP-a.
Praksa u Francuskoj je pokazala da jedino ta razina izdvajanja iz proračuna dovodi do bitnog rezultata", napomenula je. U ovom trenutku Hrvatska izdvaja samo dva posto BDP-a za demografiju, pa tako većina onih koji su dobili dječji doplatak prima minimalnih 30 eura, što je nedovoljno. Mandić ističe kako je Most prvi i jedini napravio cjelovitu strategiju demografske revitalizacije.
Predali su, navodi, niz prijedloga izmjena zakona - od doplatka za djecu, gdje bi uveli jedinstveni dječji doplatak za svako dijete, izmjene zakona o rodnim i roditeljskim potporama te niz drugih pratećih zakona, od predškolskog odgoja do osnovnoškolskog obrazovanja i stambenih politika, koji su bitni da bi demografska politika profunkcionirala.
U Mostu smatraju da Vlada nedovoljno čini da bi se demografska slika popravila, a puno je, kaže, i otpora struktura koje su prije vladale Hrvatskom. Kao svijetli primjer ističu ono što je učinio gradonačelnik Sinja Miro Bulj. U Sinju su vrtići besplatni, grade se novi, naknadama su zbrinuta sva djeca koja eventualno nisu upisana u jaslice, a kroz projekt "Ostani tu" omogućeno je mladim obiteljima stambeno zbrinjavanje. "Osim Mire Buljana, imamo i primjer Šime Gligore u Općini Kolan, u kojoj također imamo demografski rast. Pokazali smo da tamo gdje je Most na vlasti dolazi do demografske revitalizacije", poručio je Zvonimir Troskot.