Pravo na trajnu novčanu mjesečnu naknadu iz čl. 79. st. 3. Zakona o sportu nema izbornik u ekipnim sportovima i trener u individualnim sportovima, zaslužan za medalju sportaša osvojenu na svjetskom seniorskom prvenstvu u olimpijskom/paraolimpijskom sportu i disciplini te olimpijskom sportu i disciplini gluhih.
S obzirom na to da pravo na trajnu novčanu naknadu za isto postignuće ima sportaš, opravdano je, po analogiji da jednako pravo ima i izbornik/trener koji ga je pripremao i vodio na svjetskom seniorskom prvenstvu. Osim toga, iz državnog proračuna Republike Hrvatske sportašu i izborniku/treneru isplaćuje se u eurima jednak iznos jednokratne državne nagrade za vrhunska sportska postignuća na svjetskim seniorskim prvenstvima, što u konačnici znači da su njihove zasluge u stvaranju izuzetno vrijednog rezultata podjednake.
1. UvodTrajna novčana mjesečna naknada je pravo koje u hrvatskoj sportskoj legislativi postoji desetak godina. Ona je državno priznanje za poseban doprinos ugledu Republike Hrvatske u svijetu. Od odlučujuće je važnosti kako tumačiti kriterij “poseban doprinos ugledu Republike Hrvatske”. Taj “poseban doprinos ugledu Republike Hrvatske” sportaš je zadovoljio osvajanjem medalje na najvećim međunarodnim natjecanjima (olimpijske igre i/ili svjetska seniorska prvenstva). Treba kazati da pravo na spomenutu naknadu također imaju i hrvatski sportaši koji su osvajali medalje kao članovi reprezentacije bivše socijalističke Jugoslavije na olimpijskim igrama (1948.- 1988.) i mnogobrojnim svjetskim prvenstvima u različitim sportovima. Uz sportaše, u osvajanju medalje najveće zasluge imaju izbornici u ekipnim sportovima ili treneri u pojedinačnim sportovima, pa je potpuno opravdano da i oni ostvaruju pravo na citiranu naknadu za “poseban doprinos ugledu Republike Hrvatske”.
U ovom se članku problematizira pravo izbornika/trenera na trajnu novčanu naknadu u slučaju kada ju ostvaruje i sportaš kojemu je on bio izbornik/trener na svjetskom seniorskom prvenstvu. Ostvarivanje ovoga prava značajno utječe i na socijalni i ekonomski status izbornika/trenera jer traje počev od navršene 55 godine do smrti.
2. Trener u važećem Zakonu o sportu
Ranije važeći Zakon o sportu iz 2006.1 propisivao je pravo na trajnu novčanu naknadu isključivo u korist sportaša - osvajače medalja na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih te svjetskim prvenstvima. Neposredna isplata naknada temeljila se na Uredbi o dodjeljivanju trajnih novčanih mjesečnih naknada osvajačima medalja na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama, olimpijskim igrama gluhih i svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskim sportovima i disciplinama.2 Novi Zakon o sportu iz 2022.3 proširio je krug osoba koje imaju pravo na naknadu na način da se spomenuto državno priznanje također dodjeljuje i izbornicima u ekipnim sportovima te treneru u pojedinačnim sportovima koji su zaslužni za osvajanje medalje, odnosno prvog, drugog ili trećeg mjesta sportaša ili ekipe na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama ili olimpijskim igrama gluhih.
Kada se malo pažljivije pogleda struktura aktualnog Zakona o sportu, vidljivo je da se u njegovu glavnom dijelu, odmah nakon odredbi o sportašu (čl. 8.-16.), nalaze odredbe o osobama koje obavljaju stručne poslove u sportu (čl.17.-24.). Te stručne osobe su redom: instruktor, trener, kinezioterapeut. U piramidi stručnih kadrova koji obavljaju stručne poslove treneri se nalaze na prvom mjestu i čine osnovni stručni kadar u športu.
Sukladno čl. 19. važećeg Zakona o sportu trener je osoba koja priprema i vodi sportaša na natjecanjima te posjeduje važeću licenciju ako je tako propisano aktima nacionalnog sportskog saveza. Prema stupnju obrazovanja i poslovima koje obavljaju treneri mogu biti: - trener 1. razine; - trener 2. razine; - trener 3. razine; - trener 4. razine; - trener 5. razine. Poslove trenera može obavljati osoba koja: - ima najmanje 18 godina, - ima završen odgovarajući stupanja obrazovanja – nema zapreka za obavljanje posla propisane čl.111. Zakona o sportu, - je s pravnom ili fizičkom osobom u sportu sklopila ugovor o radu, ili drugi ugovor, ili je uređeno drugim odgovarajućim aktom.
Trener je u svom radu dužan poticati sportaša na sportsko i fair-play odgovorno ponašanje, prevenirati i sprječavati upotrebu dopinga i drugih zabranjenih supstancija, prevenirati i sprječavati svaki oblik tjelesnog, psihičkog, verbalnog i svih drugih oblika nasilja ili zlostavljanja sportaša, osobito maloljetnih.
Kada je tako propisano općim aktom krovnog sportskog udruženja (Hrvatski olimpijski odbor, Hrvatski paraolimpijski odbor, Hrvatski sportski savez gluhih, Hrvatski školski sportski savez, Hrvatski akademski sportski savez), nacionalnog sportskog saveza (Hrvatski nogometni savez, Hrvatski košarkaški savez, Hrvatski vaterpolski savez i dr.), treneri mogu obavljati poslove nakon što steknu licenciju koja se, ovisno o pravilima nacionalnih sportskih saveza, može zvati i dozvola za rad ili slično.
3. Razlozi zbog kojih prava izbornika/trenera na trajnu novčanu mjesečnu naknadu trebaju biti jednaka pravima sportaša
Prema već spomenutom čl. 79. st. 3. novog Zakona o sportu, pravo na trajnu novčanu mjesečnu naknadu ostvaruje i izbornik u ekipnim sportovima i trener u individualnim (pojedinačnim) sportovima koji je obavljao stručne poslove vođenja sportaša ili ekipe na sportskim natjecanjima, zaslužan za medalju koja je osvojena na olimpijskim/paraolimpijskim/olimpijskim igrama gluhih, kao državno priznanje na poseban doprinos ugledu Republike Hrvatske, ako ima ispunjene sljedeće uvjete kumulativno: 1.) hrvatsko državljanstvo, 2.) prebivalište u Republici Hrvatskoj, 3.) navršenih 55 godina života, te 4.) nije pravomoćno osuđen za počinjeno kazneno djelo iz čl.111. st.1. i 2. ovoga Zakona.
Razlozi zbog kojih bi u sustav trajnih novčanih naknada trebalo uključiti i izbornike/trenere koji su zaslužni za uspjehe vrhunskih sportaša na svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskom/paraolimpijskom sportu i disciplini, te olimpijskom sportu i disciplini gluhih su:
1. općepoznato je da je najvažnija osoba u životu svakog vrhunskog sportaša njegov trener,
2. u teoriji sportskog prava odnos sportaš - trener najčešće se opisuje kroz sintagmu ključ-brava što znači da trener i sportaš u procesu stvaranja relevantnog rezultata, a koji traje godinama moraju funkcionirati u cijelosti usklađeno,
3. trenera s vrhunskim rezultatima na svjetskoj razini u Republici Hrvatskoj je izuzetno mali broj4,
4. Međunarodni olimpijski odbor, kao vrhovno tijelo olimpijskog pokreta u svijetu konačno je prepoznao veliku važnost trenera te je ustanovio Nagradu za životno djelo (engl. IOC Coaches Lifetime Achievement Awards) umirovljenom treneru (engl. retired coach) i aktivnom treneru (engl. active coach) koja se, počev od 2017. svake godine, u formi trofeja dodjeljuje, sukladno načelu rodne ravnopravnosti jednoj ženi i jednom muškarcu5,
5. Državna nagrada za sport »Franjo Bučar« najviše je priznanje koje Republika Hrvatska dodjeljuje za iznimna postignuća i doprinos od osobitog značenja za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj. Državna nagrada dodjeljuje se sportašima, trenerima, ostalim stručnim djelatnicima te drugim osobama zaslužnim za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj, a može se dodijeliti i pravnim osobama. Velik broj izbornika i trenera su dobitnici Državne nagrade za sport „Franjo Bučar“ (godišnje nagrade i/ili nagrade za životno djelo)6,
6. Pravilnik o izmjeni Pravilnika o dodjeli državne nagrade za sport „Franjo Bučar“ i državne nagrade za vrhunska sportska postignuća7 regulira novčane iznose državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća na svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskim i paraolimpijskim sportovima i disciplinama te olimpijskim sportovima i disciplinama za gluhe. U ekipnim sportovima, sportaš član ekipe i izbornik ostvaruju pravo na jednak iznos novčane nagrade, dok u pojedinačnim sportovima sportašu je određen iznos novčane nagrade, a treneru pak pripada najveći dio novčane nagrade koju dijele djelatne stručne sportske osobe,
7. Svrha (misija) nagrađivanja trajnim novčanim mjesečnim naknadama izbornika/trenera koji su zaslužni za medalju koja je osvojena na svjetskim seniorskim prvenstvima je:
- pravično vrednovanje uspjeha postignutog u velikoj međunarodnoj konkurenciji
- poticaj mladima na bavljenje vrlo izazovnim trenerskim pozivom te
- promocija sporta kao temelja zdrave i aktivne Hrvatske.
4. Zaključak
Odnos između trenera i sportaša u pravilu je zatvoreni i začarani krug: sportaš ne može funkcionirati bez trenera, ali i trener nema koga trenirati ako nema sportaša. U tom je smislu potpuno opravdano da po Zakonu o sportu pravo na trajnu novčanu naknadu ostvaruju sportaši i izbornici/treneri koji su zaslužni za osvajanje medalja na olimpijskim igrama/paraolimpijskim igrama/olimpijskim igrama gluhih.
Ovaj Zakon također propisuje da spomenutu naknadu sportaši ostvaruju i za medalje osvojene na svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskom/paraolimpijskom sportu i disciplini te olimpijskom sportu i disciplini gluhih. No hrvatski je zakonodavac „zaboravio“ propisati da pravo na trajnu novčanu mjesečnu naknadu ostvaruje i izbornik/trener zaslužan za medalje osvojene na svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskom/paraolimpijskom sportu i disciplini te olimpijskom sportu i disciplini gluhih.
Izbornici/treneri svoje pravo na spomenutu naknadu temelje na činjenici da je njihov doprinos u osvajanju medalje jednak doprinosu sportaša koje su pripremali i vodili na svjetskom seniorskom natjecanju. Snažan argument u njihovu korist svakako je aktualni Pravilnik o izmjeni Pravilnika o dodjeli državne nagrade za sport „Franjo Bučar“ i državne nagrade za vrhunska sportska postignuća, prema kojem su jednokratne nagrade za vrhunska sportska postignuća, jednake (op.a.) za sportaša člana ekipe i izbornika izraženo u eurima: 24.000,00 (zlato), 14.000,00 (srebro), 8.000,00 (bronca).
Predlaže se dopuna važećeg čl. 79. st. 3. Zakona o sporta koja će uvažiti činjenicu da su zasluge izbornika/trenera u vrhunskim rezultatima sportaša jednake i na olimpijskim igrama/paraolimpijskim igrama/olimpijskim igrama gluhih i na odgovarajućim svjetskim seniorskim prvenstvima. Time je opravdana primjena maksime iz rimskog prava ubi eadem ratio, idem ius (gdje je isti razlog, isto je pravo).
dr. sc. Ante Vuković, znanstveni suradnik u polju prava
^ 1 „Narodne novine“, br. 71/06., 150/08., 124/10., 124/11., 86/12., 94/13., 85/15., 19/16.- ispravak, 98/19., 47/20. i 77/20.
^ 2 „Narodne novine“, br.113/13.
^ 3 „Narodne novine“, br.141/22.
^ 4 Damir Primorac, Ante Vuković, Pravni položaj vrhunskog trenera u hrvatskom sportskom pravu, Zb. Prav. fak. Sveuč. Rij. (1991) v. 34, br. 2, 991-1018 (2013).
^ 5 Malo je poznato da se izborniku u ekipnom sportu, te treneru u pojedinačnom sportu ne dijele zlatne, srebrne i brončane medalje na najvećim međunarodnim sportskim natjecanjima (olimpijskim igrama, svjetskim prvenstvima, i dr.). Razlog tome je Pravilo 6. Olimpijske povelja koje izrijekom propisuje da su olimpijske igre natjecanje između isključivo sportaša, a ne sportaša i njihovih trenera. No, to što ne primaju medalju za osvojeno prvo, drugo ili treće mjesto na najvećim sportskim natjecanjima, nipošto ne znači da trenerov doprinos uspjehu sportaša nije bio značajan.
^ 6Nagrade za životno djelo dobili su, na primjer sljedeći izbornici/treneri: Mirko Novosel, Petar Skansi i Slavko Trninić u košarci, Nikola Pilić u tenisu, Ratko Rudić i Dušan Antunović u vaterpolu, Žarko Susić u atletici, Ante Kostelić u skijanju, Vladimir Janković u odbojci i dr. Košarkaški velikan Željko Pavličević, te legendarni trener i dugogodišnji nogometni djelatnik Zorislav Srebrić dobitnici su Državne nagrade za sport Franjo Bučar za životno djelo u 2024. Vidi opširnije Ministarstvo turizma i sporta, dostupno na: https://mint.gov.hr/vijesti/zeljku-pavlicevicu-zorislavu-srebricu-i-morani-palikovic-gruden-nagrada-za-zivotno-djelo-franjo-bucar-u-2024/24001
^ 7 Narodne novine, br. 85/24.