c S
U središtu

Novi Zakon o šumama

24.08.2018 Novim Zakonom o šumama (Narodne novine br. 68/18) uređuje se sustav i način upravljanja, gospodarenja, korištenja i raspolaganja šumama i šumskim zemljištima na načelima održivoga gospodarenja, ekonomske i ekološke prihvatljivosti te socijalne odgovornosti. Zakon je stupio na snagu 4. kolovoza 2018.

Općim odredbama Zakona o šumama uređuju se načela prema kojima Vlada Republike Hrvatske upravlja šumama i šumskim zemljištima u interesu Republike Hrvatske: načelo javnosti, načelo predvidljivosti, načelo učinkovitosti i načelo odgovornosti - što se sve zasniva na načelu održivog gospodarenja prirodnim resursom.

Načelom održivog gospodarenja, kao temeljnim načelom za šume i šumska zemljišta te njegovom primjenom ostvaruje se:

- održivo gospodarenje šumama i višenamjenska uloga šuma, pri čemu se mnogobrojne robe i usluge isporučuju odnosno pružaju na uravnotežen način te se osigurava zaštita šuma

- učinkovito korištenje resursa, pri čemu se optimizira doprinos šuma, sektora šumarstva i sa šumom povezanih sektora ruralnom razvoju, rastu i otvaranju radnih mjesta

- odgovornost za šume na globalnoj razini, pri čemu se promiču održiva proizvodnja i potrošnja šumskih proizvoda, stvara se dugoročni zakonski okvir za ostvarenje optimalne mjere između gospodarenja šumama s jedne strane i zaštite šuma s druge strane, a sve usmjereno prema ruralnom razvoju kao strateškoj potrebi s obzirom na demografska kretanja.

Zakonom se ustanovljuje Registar šumskogospodarskog područja Republike Hrvatske koji će se voditi u elektroničkom obliku kao objedinjeni sustav upisnika i registara podataka. Registar omogućuje, u vezi provedbe uredbi Europske unije o prometu drva i proizvoda od drva (sustav sljedivosti drva i proizvoda od drva) sukladno Zakonu o provedbi uredbi Europske unije o prometu drva i proizvoda od drva (Narodne novine, br. 25/18), preko upisnika doznake bolju kontrolu sljedivosti, što se nadovezuje na načelo održivog gospodarenja u smislu nadzora nad ostvarenjem doprinosa šuma, sektora šumarstva i sa šumom povezanih sektora ruralnom razvoju, rastu i otvaranju radnih mjesta.

Određivanjem jedinstvene definicije šumoposjednika kao i podjelom privatnih šumoposjednika prema veličini posjeda, želi se postići kvalitetnije normiranje prava i obveza šumoposjednika u cjelini te ih se želi osloboditi određenih troškova da bi se omogućio njihov opstanak i zaštitili mali šumski posjedi.

Šumoposjednikom se smatra svaka pravna ili fizička osoba koja kao vlasnik i/ili posjednik gospodari šumom i/ili šumskim zemljištem. Sukladno tome, šumoposjednici su:

- javni - pravne osobe koja su ovlaštene za gospodarenje šumom i/ili šumskim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske

- pravne osobe sa statusom javne ustanove čiji je osnivač Republika Hrvatska i njezine znanstveno-nastavne sastavnice koje svoju znanstveno-nastavnu djelatnost i znanstveno-istraživački rad obavljaju iz područja šumarstva

- privatni - pravne ili fizičke osobe koje su vlasnici šume i/ili šumskog zemljišta te posjednici na temelju pravnog posla, koji će prema površini šume i šumskog zemljišta moći biti: mali šumoposjednik s površinom šuma i/ ili šumskog zemljišta do 20 ha, srednji šumoposjednik s površinom šuma i/ili šumskog zemljišta većom od 20 ha, a manjom od 300 ha te veliki šumoposjednik s površinom šuma i/ili šumskog zemljišta većom od 300 ha.

Imovinsko-pravni odnosi raspolaganja šumama i šumskim zemljištima

Kod raspolaganja šumama i šumskim zemljištima u vlasništvu Republike Hrvatske, postupci raspolaganja uređeni su i usklađeni s temeljnim propisima iz područja raspolaganja i upravljanja državnom imovinom, strateških investicijskih projekata, zaštite okoliša i prirode te iz prostornog uređenja tako da je davanje mišljenja na prostorne planove preduvjet za izdvajanje šuma i šumskih zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske koje su prostornim planom u obuhvatu građevinskog područja i/ili izdvojenog građevinskog područja. Ujedno je objedinjen postupak osnivanja prava služnosti i prava građenja na šumama i šumskim zemljištima čime bi administrativni postupci trebali znatno pojeftiniti i ubrzati se u svrhu izgradnje infrastrukture kao i za druge projekte.

Kod raspolaganja uređuje se i postupak izdvajanja pojedinog šumskog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, a koje je po načinu uporabe u katastru opisano kao: oranica, vrt, livada, pašnjak, voćnjak, maslinik, vinograd, trstik i močvara, iz šumskogospodarskog područja Republike Hrvatske, i to u svrhu poljoprivredne uporabe te postupak uključivanja pojedinog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, koje neće biti privedeno poljoprivrednoj proizvodnji, u šumskogospodarsko područje, što omogućava da se kontinuirano provode postupci uređivanja zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske na način da se pojedina zemljišta privode stvarnim stanjima na terenu odnosno uporabi za koju ima interesa da se i ostvari, sve uz suglasnost stručnjaka šumarske i agronomske struke.

Šume i šumsko zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske, koje je prostornim planom u obuhvatu građevinskog područja i/ili izdvojenog građevinskog područja, može se izdvojiti iz šumsko-gospodarskog područja RH, pod uvjetom da nadležno Ministarstvo da pozitivno mišljenje na prostorne planove.

Naknada za općekorisne funkcije šuma zadržana je u visini 0,0265% od ukupnog prihoda ili ukupnih primitaka pravnih i fizičkih osoba koje su obveznici poreza na dobit te fizičkih osoba koje su obveznici poreza na dohodak, a u Republici Hrvatskoj obavljaju registriranu djelatnost i ostvaruju ukupni godišnji prihod i primitak veći od 3.000.000,00 kuna.

Započeti postupci i privremeno postupanje

Upravni i drugi postupci započeti prema odredbama prijašnjeg Zakona o šumama (Narodne novine, br. 140/05, 82/06, 129/08, 80/10, 124/10, 25/12, 68/12, 148/13 i 94/14) dovršit će se prema odredbama toga Zakona i njegovih provedbenih propisa. Iznimno od navedenog, postupci uplate i povrata naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma za razdoblje do uključivo 2013. godine, u korist ili na teret posebnog računa javnog šumoposjednika (društva Hrvatske šume d.o.o.), izvršit će se sukladno odredbama Zakona o šumama (Narodne novine, br. 140/05, 82/06, 129/08, 80/10, 124/10, 25/15, 68/12 i 148/13) i Pravilnika o načinu obračuna, obrascima i rokovima uplate naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma (Narodne novine, br. 84/10 i 39/12).

Ugovori o zakupu koji su sklopljeni sukladno odredbama prijašnjeg Zakona o šumama, Uredbe o načinu i kriterijima za davanje u zakup šumskog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 108/06 i 73/09) i Uredbe o načinu i kriterijima za davanje u zakup šumskog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 76/14) do stupanja na snagu novog Zakona o šumama, a koji su na snazi, uskladit će se u roku od 12 mjeseci od stupanja na snagu novog zakona.

Poslove licenciranja osoba za izvođenje šumarskih radova, izdavanja čekića i teretnih listova (popratnica), provođenja stručnih ispita za ovlaštene inženjere, priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija te vođenje imenika ovlaštenih inženjera obavljat će Hrvatska komora inženjera šumarstva i drvne tehnologije kao javnu ovlast.

Alan Vajda, mag. iur.