c S
U središtu

Smanjene zastupničke mirovine

03.08.2009 Budući da u vrijeme štednje nitko nije izuzet, u srpnju su donesena dva zakona kojima se izravno utječe na visinu zastupničke mirovine kao i uvjete za njezino stjecanje.
Zakonom o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru u članku 8. uređeni su povoljniji uvjeti za ostvarivanje mirovine saborskih zastupnika, tako što se njihova mirovina: - može ostvariti prije uvjeta određenih Zakonom o mirovinskom osiguranju - određuje od zastupničke plaće koju je ostvario ili bi ostvario u mjesecu koji prethodi mjesecu u kojem je podnesen zahtjev za mirovinu, u visini od 55%, uz povećanje od po 2% za svaku navršenu godinu mirovinskog staža, a najviše do 85%, uz određeno smanjivanje te mirovine prema članku 16.a Zakona.

Osim saborskih zastupnika, primjenom navedenih odredaba, mirovinu ostvaruju i bivši članovi Vlade RH, bivši suci Ustavnog suda RH te glavni državni revizor.

Mirovine koje su ostvarene i isplaćuju se korisnicima prema Zakonu o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru, u najvećoj se mjeri financiraju iz državnog proračuna. Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, prosječna mjesečna mirovina tih korisnika iznosi 10.453,15 kuna, a u lipnju 2009. bilo ih je ukupno 479.

S obzirom na smanjenje prihoda državnog proračuna i potrebe za mjerama štednje, Zakonom o smanjenju mirovina određenih prema Zakonu o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru, korisnicima mirovine, čija je mirovina određena na temelju članka 8. do 16.a Zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru, pripadajuća svota mirovine smanjuje se za 10%, počevši od mirovine koja im pripada za srpanj 2009. (članak 2). Ovo smanjenje prosječno će iznositi oko 1.045,31 kuna mjesečno po korisniku.

Zakon o smanjenju mirovina određenih prema Zakonu o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru stupio je na snagu 18. srpnja 2009.

Na istoj saborskoj sjednici donesen je i Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru, kojim je izmijenjen članak 8. stavak 1. i 2. tog zakona na način da saborski zastupnici, nakon prestanka zastupničkog mandata, imaju pravo na zastupničku mirovinu prije ispunjenja općih uvjeta za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, ako su najmanje četiri godine obnašali dužnost zastupnika, te imaju najmanje 25 godina mirovinskog staža i navršenih 60 godina života - muškarac, odnosno 55 godina života – žena, s time da im se u trajanja mandata više ne uračunava vrijeme u kojem im je mandat mirovao.

Naime, prijašnji je uvjet za stjecanje prava zastupnika na zastupničku mirovinu glasio: „ako je najmanje u jednom zastupničkom mandatu obnašao dužnost zastupnika dulje od polovice vremena trajanja zastupničkog mandata propisanog Ustavom Republike Hrvatske, te ima najmanje 20 godina mirovinskog staža i navršenih 55 godina života - muškarac, odnosno 50 godina života - žena “.

Zastupnici koji su zastupničku dužnost obnašali prije stupanja na snagu toga Zakona, imaju pravo na zastupničku mirovinu prema propisima koji su važili u vrijeme kad su obnašali dužnost zastupnika.

Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru, stupa na snagu na dan konstituiranja Hrvatskog sabora nakon provedenih prvih sljedećih izbora za zastupnike u Hrvatski sabor što znači da će se primjenjivati na zastupnike koji će obnašati dužnost zastupnika od dana konstituiranja Hrvatskog sabora nakon provedenih prvih sljedećih izbora za zastupnike u Hrvatski sabor.

Pripremio: Željko Čižmek