c S
U središtu

Otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora i otpremnina

12.07.2010 Radni odnos može prestati na razne, Zakonom o radu, propisane načine. Jedan od njih je i otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora, u kojem slučaju, ako ispunjava sve uvjete iz članka 119. Zakona o radu, radnik ima pravo na otpremninu, dakako, pod pretpostavkom da radnik ponuđeni, novi ugovor ne prihvati, čime se aktiviraju učinci otkaza ugovora o radu.
Institut otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora regulira članak 115. Zakona o radu, koji propisuje sljedeće:

„(1) Odredbe ovoga Zakona koje se odnose na otkaz, primjenjuju se i na slučaj kada poslodavac otkaže ugovor i istodobno predloži radniku sklapanje ugovora o radu pod izmijenjenim uvjetima (otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora).

(2) Ako u slučaju iz stavka 1. ovoga članka radnik prihvati ponudu poslodavca, pridržava pravo pred nadležnim sudom osporavati dopuštenost takvog otkaza ugovora.

(3) O ponudi za sklapanje ugovora o radu pod izmijenjenim uvjetima radnik se mora izjasniti u roku kojeg odredi poslodavac, a koji ne smije biti kraći od osam dana.

(4) U slučaju otkaza iz stavka 1. ovoga članka, rok iz članka 129. stavka 1. ovoga Zakona teče od dana kada se radnik izjasnio o odbijanju ponude za sklapanje ugovora o radu pod izmijenjenim uvjetima, ili od dana isteka roka koji je za izjašnjenje o dostavljenoj ponudi odredio poslodavac, ako se radnik nije izjasnio o primljenoj ponudi ili se izjasnio nakon isteka ostavljenog roka.“

U okviru ovako propisane odredbe članka 115. Zakona o radu (a pogotovo stavka 1.) moguće su razne životne situacije. Tako je potpuno zamislivo da je poslodavac radniku dao poslovno uvjetovani otkaz i istovremeno mu ponudio novi ugovor na potpis, koji je radnik prihvatio i potpisao ga, no istovremeno je postavio pitanje ima li pravo na otpremninu, utvrđenu u odluci o poslovno uvjetovanom otkazu.

Ovdje treba napomenuti sljedeće: ako radnik u ostavljenom ili propisanom roku prihvati ponudu novog ugovora o radu, u tom slučaju odluka o otkazu postaje bespredmetna, odnosno cijela pravna situacija promatra se na način kao da otkaza ugovora o radu nikada nije niti bilo.

Međutim, radnik može odbiti prihvaćanje nove ponude ugovora o radu i u tom slučaju nastupaju sve pravne posljedice otkaza, odnosno, kako se to u praksi često kaže, aktiviraju se učinci otkaza. U tom bi slučaju radnik imao pravo na otpremninu, a protiv odluke o otkazu radnik može uložiti zahtjev za zaštitu prava poslodavcu, a ako poslodavac njegov zahtjev ne prihvati, može pobijati dopuštenost otkaza pred sudom.

Dakle, u slučaju da do otkaza ugovora o radu stvarno i dođe, radnik ima pravo na otpremninu (dakako, ako ispunjava sve zakonske uvjete iz članka 119. Zakona o radu), pa takav uglavak treba stajati i u odluci o otkazu. Ako tog uglavka nema, radnik bi se trebao obratiti poslodavcu za dopunom odluke o otkazu, pa ako on to ne učini, potraživanje otpremnine zatražiti sudskim putem.

No, napominjemo da u skladu sa člankom 129. stavak 3. Zakona o radu, budući da se radi o novčanom potraživanju (otpremnini), i nije nužno da se radnik prije obraćanja sudu obrati prigovorom poslodavcu radi priznavanja prava na otpremninu.