c S
Kolumna

Gdje ima dima, ima i vatre – etika i radno mjesto

Dora Lučić mag. iur., viša savjetnica u Odjelu za područne jedinice drugostupanjskih postupaka Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije
12.02.2025

Odlasci velikog broja zaposlenika iz nekog kolektiva prirodno pobuđuju sumnju. Što se to događa i zašto ljudi odlaze? Iz perspektive poslodavca, najlakše je uvjeriti sam sebe u to kako zaposlenici nisu „dovoljno dobri“. Međutim, često je korijen nezadovoljstva i pravi razlog odlaska neslaganje s poslovnom etikom poslodavca, odnosno moralnim načelima i vrijednostima koje vode ponašanje i odluke pojedinaca i organizacija unutar profesionalnog okruženja.

Primjena etičkih načela u svakodnevnom poslovnom i osobnom životu pitanje je od ultimativne važnosti, osobito u doba kada se u svijetu vodi globalna utrka u razvoju umjetne inteligencije. Krajem siječnja 2025. bombastično je odjeknula vijest iz Kine – aplikacija startup tvrtke DeepSeek najskidaniji je i najbolje ocijenjeni besplatni AI chatbot te ozbiljan konkurent ChatGPT-u američkog OpenAI-a, napravljen uz puno manje resursa. Tehnološkoj industriji sada predstoji utrka za razvoj AGI (Artificial General Intelligence) - opće umjetne inteligencije koja je jednaka ili nadilazi ljudske kognitivne sposobnosti.

Tko je pročitao neku od mojih ranijih kolumni zasigurno je primijetio da pripadam struji skeptičnih, a nikako zagovornika navedene tehnologije. Ne iz razloga što ona nema potencijal donijeti ljudima dobrobit, nego jer se ispred brige za sigurnost te primjene etičkih i pravnih standarda nekako uvijek nađu brzina i pohlepa. Igrati se Boga je sklizak teren. Stoga, više od vijesti o lansiranju kineskog AI modela za koju je većina vjerojatno čula, moju pažnju je privukla priča o otkazima u SAD-u s jednog stranog informativnog portala.

Steven Adler, istraživač sigurnosti AI-a, nedavno je dao otkaz u tvrtki OpenAI, naglasivši da je on osobno „prilično prestravljen tempom razvoja umjetne inteligencije“, kao i da je „AGI utrka vrlo rizično kockanje, s velikim nedostacima“.1 Izgleda da nije jedini. Daniel Kokotajlo, bivši zaposlenik OpenAI-a, izjavio je za Fortune u kolovozu 2024. da je gotovo polovica osoblja tvrtke - posebno onih koji su se usredotočili na dugoročne rizike supermoćne umjetne inteligencije - napustila tvrtku. Val otkaza krenuo je sredinom prošle godine, kada su Ilya Sutskever i Jan Leike, dvije ključne figure tzv. Superalignment tima, formiranog u srpnju 2023. godine s ciljem ispitivanja dugoročne sigurnosti i zaštite ljudskih interesa, također napustili tvrtku zbog neslaganja sa suosnivačem Samom Altmanom. Leike je za svoj odlazak okrivio nedostatak brige za sigurnost, napominjući kako su „sigurnosna kultura i procesi otišli u drugi plan u odnosu na sjajne proizvode“ tijekom proteklih godina.2

Iako nastojim izbjegavati čitanje svakakvih vijesti s ciljem širenja panike bez jasno utvrđenih činjenica, prije mjesec dana me kao roditelja djeteta predškolske dobi potresla priča o 26-godišnjem mladiću indijskog porijekla, bivšem inženjeru OpenAI-ja i "zviždaču" koji je odigrao važnu ulogu u obuci sustava umjetne inteligencije ChatGPT-a, a u kolovozu 2024. godine je dao otkaz u tvrtki kojoj je bio zaposlen, javno kritiziravši prakse koje po njegovom shvaćanju predstavljaju namjerno kršenje zakona o autorskim pravima. Nazvao je to nepopularnim mišljenjem unutar istraživačke zajednice umjetne inteligencije, koja je navikla crpiti podatke s interneta, ali je smatrao da je pitanje vremena kada će se to morati promijeniti. Samo par mjeseci nakon toga, u vrijeme kada je trebao biti ključni svjedok u sudskim postupcima pokrenutim protiv OpenAI-ja, pronađen je mrtav u svom stanu u San Franciscu, potvrdili su njegovi roditelji i vlasti San Francisca. Iako je medicinskim ispitivanjem kao način smrti utvrđeno samoubojstvo te je policija utvrdila kako nema elemenata kaznenog djela, zbog svog timing-a ovaj slučaj izaziva sumnju.3

Ne želimo svojoj djeci ostaviti svijet neregulirane (ili nedovoljno regulirane) tehnologije niti želimo svakoga tko posumnja u etičnost tech developera brže-bolje svrstati u ladicu protivnika napretka. Ne želimo „sjajne proizvode“ po cijenu elementarne sigurnosti, samo zato što nam tako nalažu trendovi iz Silicijske doline. Izuzmemo li ovako ekstremne primjere te sagledamo problematiku otkaza i borbi moći na našim prostorima, nije li sukus isti? Kada je modus operandi poslodavca usklađen s našim vrijednostima i potrebama, osjećamo se cijenjeno i poštovano te je vjerojatnije da ćemo biti motivirani, angažirani i produktivni u svom radu. “Gdje ima dima, ima i vatre”, kaže narodna poslovica. Egzodus zaposlenika uvijek predstavlja svojevrsni alarm i poziv na preispitivanje poslovnih praksi. Pitanje je od milijun dolara, hoće li taj alarm biti shvaćen dovoljno ozbiljno?


Stavovi izneseni u kolumnama osobni su stavovi autora i ne predstavljaju nužno stav organizacije u kojoj su zaposleni ili uredništva portala IUS-INFO.